Ksenija Solovjova, ārsts – terapeits, gastroenterologs, Maskavas Mērijas un Valdības Slimnīcas konsultants-terapeits
No krievu valodas tulkoja kroljix
Esmu divu puišu mamma. Man, protams, ļoti gribas, lai mani dēli izaugtu par gudriem, godīgiem un cienījamiem cilvēkiem. Bet tas perspektīvā. Pagaidām mans pamatmērķis un uzdevums – audzināt viņus stiprus un veselus. Teorētiski, es zinu, kas priekš tam ir vajadzīgs: režīms, miegs, pastaigas svaigajā gaisā un, saprotams, pareizais, sabalansēts, ar visiem vitamīniem un mikro- un makroelementiem bagāts ēdiens. Kā gan gribas mums visiem, lai ēdieni uz bērnu galda būtu ne tikai garšīgi un barojoši, bet arī veselīgi. Vasaras sezona ir bagāta ar augļiem, ogām, zaļumiem un dažādiem dārzeņiem un šo priekšrocību visi vecāki mēģina izmantot pēc iespējas vairāk. Iedvesmojoties, es savu mammas pieredzi esmu apvienojusi ar savā rīcībā esošām speciālām zināšanām. Visa tā kvintesence ir jūsu priekšā. Piedāvāju jūsu uzmanībai rakstu ciklu „Ēdam vasarā”: „Par ēdiena apēšanu vasarā”, „Par ēdiena pagatavošanu vasarā”, „Par ēdiena izdalīšanu vasarā”.
Mēs jau zinām visus mītus un patiesību par ēdienu vasarā, zinām, ko pagatavot un ar ko dzirdīt ģimeni karstumā. Tomēr pat pašus zinošākos piemeklē slimības un jāprot ar tām tikt galā.
Starp vasaras slimībām pirmo vietu var droši atdot tādai nepatīkamai un delikātai ķibelei kā diareja jeb vienkārši caureja. Dārzeņu un augļu pārbagātība, karstums, kurā acumirklī vairojas mikrobi, - tas viss var novest pie līdzsvara izjaukšanas starp derīgajām un kaitīgajām baktērijām zarnu traktā, un kā rezultātā, spazmām, sāpēm un caurejas. Rūpīgi ievērojam personīgās higiēnas prasības, veltām uzmanību tam, kas nokļūst mutē, kā arī antiseptiskās zālītes palīdzēs sakārtot zarnu trakta darbību, atgriezīs dzīvesprieku un pilnvērtīgas vasaras atpūtas iespēju tam, kas būs mēģinājis „aizskaloties kanalizācijā”.
Pirmā palīdzība diarejas gadījumā pieaugušajiem un mazajiem:
- Par caurejas iemeslu var būt kā slimību izraisošie mikroorganismi, kas nonākuši kuņģī kopā ar nevārītu ūdeni vai nekvalitatīvu ēdienu, kā arī tādas parādības kā disbakterioze, alerģija uz noteiktiem produktiem, kuņģa un zarnu trakta hroniskas saslimšanas un stiprs stress. Tāpēc, ja caureja sākās pēkšņi, tad uzreiz sakoncentrējieties un padomājiet, kas varēja būt par problēmas iemeslu. Ja caureja ir ar asinīm, asām sāpēm vēderā, temperatūru vai arī vēdera izeja ir kā piķis, tad pēc iespējas ātrāk vērsieties pie ārsta.
- Pēkšņi radušās caurejas gadījumā pirmās 1-2 slimības dienas ievērojiet „bada streiku” un pēc iespējas vairāk dzeriet, tai skaitā vārītu ūdeni (tas lieliski padara vēderu „cietāku”, jo ir „mirušais” ūdens), siltu tēju, kompotus un ogu novārījumus (to visu bez cukura), minerālūdeni. Tas ir ļoti svarīgi, jo organisma atūdeņošanās ir ārkārtīgi bīstama, tāpēc pat vemšanas gadījumā katras 15-20 minūtes izdzeriet pa 2-3 karotēm šķidruma vai arī aptiekā nopirktā dzēriena minerālā līdzsvara atjaunošanai.
- Atšķaidiet kālija permanganātu (zilie graudiņi ir neslikts antiseptiķis) ūdenī, tā lai sanāktu šķīdums vāji rozā krāsā un dzeriet to 2-3 reizes dienā pa 1/3 glāzes. Lai neizšķīdušie kristāliņi nenokļūtu kuņģī, atsevišķā traukā pagatavojiet piesātinātu zilo graudiņu šķīdumu un jau pēc tam pielejiet klāt citā traukā, panākot jums vajadzīgo krāsu.
- Caureju pavada stiprs vitamīnu un mikroelementu zudums, tāpēc obligāti jālieto ar minerāliem sāļiem piesātināti šķīdumi. Izšķīdiniet 1 litrā ķermeņa temperatūras vārītā ūdens 1 ēdamkaroti cukura, 1 ēdamkaroti sāls un trešdaļu tējkarotes dzeramo sodu. Dzeriet dienas laikā no 1 ēdamkarote līdz ½ glāzes šī šķīduma – tas atjaunos mikroelementu zudumu un apturēs caureju.
- Parasti aktivētā ogle arī ir laba, bet stipras caurejas gadījumā tā jālieto lielos daudzumos. Šeit jūs neiztiksiet ar 2-3 tabletēm, tāpēc apēdiet uzreiz visu paciņu, bet pēc īsa laika vēl vienu, uzdzerot tai tīru vārītu ūdeni. Tomēr ja caurejas iemesls ir slimību izraisošie mikroorganismi, tad ogle jūs pilnībā neizārstēs, jo tā nav antiseptiķis.
|
|
Ārstnieciskās zāles diarejas gadījumā:
- Uzvāriet tējas vietā vienu no visefektīvākajām antiseptiskajām zālītēm – sunīši. 1 ēdamkaroti sunīšu zālēm uzlejiet vienu verdošā ūdens glāzi un ļaujiet nostāvēties. Dzeram bieži nelielās devās.
- Visi dabas dziednieki iesaka caurejas gadījumā izmantot stipras saistošas un pretmikrobu granātābola miziņu īpašības. Aplejiet 1 sasmalcinātai granātābolu miziņu ēdamkarotei 1 verdošā ūdens glāzi, atstājiet nostādināties līdz brīdim, kamēr ūdens iekrāsojas un pēc tam izdzeriet uzreiz visu glāzi tukšu (bērniem, saprotams, sadaliet glāzi desmit devās).
- 4 žāvētu melleņu tējkarotes aplejiet ar vienu aukstā ūdens glāzi, ļaujiet nostāvēties 8 stundas. Uzlējumu dzeram dienas laikā nelieliem malkiem.
- Tradicionāli ārsti kā līdzekli pret caureju rekomendē ozola mizas novārījumus. Tas ir lielisks pretmikrobu līdzeklis, kas rada arī saistošu iedarbību, bet to nedrīkst dot bērniem. Tāpēc šī recepte ir „mīkstiem” pieaugušajiem: 1 tējkaroti ar sasmalcinātām ozola mizām aplejiet ar 2 aukstā ūdens glāzēm, atstājiet uz 6 stundām nostāvēties un iedzeriet pa 0,5 glāzes 3-4 reizes dienā. Ja jums ir sākusies diareja asā formā un nepieciešams steidzami pagatavot antiseptisko līdzekli, tad 40g ozola mizas novāriet 1 ūdens litrā un dzeriet pa 1 ēdamkarotes vairākas reizes dienā.
Novēlu mums visiem saulainu vasaru, bagātīgu ražu un labu veselību!
Raksta apspriešana šeit
| Publicēts: понедельник, 25 Июля 2011 Skatīts 8304 |
© Aizliegts izmantot materiālus bez
administrācijas rakstiskas atļaujas