Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

NodarbībasFotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod
No krievu valodas tulkoja Vineta Rubene


"Pastāstiet, ko darīt, lai palielinātu piena daudzumu", šādu jautājumu pediatri dzird katru dienu.


Nudien, kāpēc daudzas māmiņas uzskata, ka viņu mazuļiem nepietiek piena? Parasti tas notiek laikā no bērna dzimšanas līdz 6 mēnešu vecumam. Tas ir vecums, kad vienīgā pilnvērtīgā barība mazulim ir mātes piens.

Tātad, kāpēc jūs domājat, ka piena ir par maz?

Agrāk krūtis bija lielas, un piens burtiski tecēja straumēm, bet tagad krūtis ir tādas "tukšas"...

Izplatītākā jaunās māmiņas kļūda - uzskatīt nobriedušu, stabilu laktāciju par novirzi no normas. Krūšu pilnuma sajūtai jābūt tikai zīdīšanas sākumposmā (pirmajās nedēļās), pēc tam, ja mammai ar piena izstrādi viss ir kārtībā, un bērns ir noteicis savu "normu" - izveidojusies normāla sistēma "pieprasījums-piedāvājums", tad organisms dod signālu ražot tik daudz piena, cik bērnam nepieciešams. Dabā nav nekā lieka. Tieši tāpēc nav iespējams neko atslaukt pēc barošanas vai starp barošanām.
Tas pats attiecas uz piena tecēšanu no otras krūts: tikko laktācija ir nostabilizējusies, piena tecēšana no otras krūts parasti izbeidzas.

- Bērns pēc barošanas ir nemierīgs, neaizmieg, es mēģinu atslaukt pienu, bet tur nekā nav, es dodu otru krūti.

Paēdušam bērnam nav uzreiz jāaizmieg!

Mazajam cilvēciņam var būt tūkstoš un viens iemesls būt neapmierinātam vai nemierīgam, neskaitot izsalkumu. Bērns, kurš vecāks par mēnesi, var negribēt gulēt, viņam tāpat ir labi mammai uz rokām vērot pasauli, viņš var gribēt jaunas sajūtas, var banāli gribēt purkšķināt, čurāt vai kakāt, viņš var redzēt mātes nesapratni vai nemieru un protestēt pret tiem.
Nevajag barot ar abām krūtīm vienā barošanas reizē, katrai no tām paredzēts "dežūrēt" 1,5-2 stundu garumā. Taukvielām un fermentiem bagātais beigu pieniņš nekad netek ar strūklu - tas jāizsūc pa pilienam, un tam ir pielāgota tikai bērniņa mute un mēle, nevis mammas rokas vai piena sūknītis. Piena sastāvs laikā mainās: pirmās un piecpadsmitās minūtes (no zīdīšanas sākuma) piens atšķiras pēc sastāva, rīta piens atšķiras no vakara piena, pusstundas zīdīšanas laikā mainās piena garšas nianses. Dažādos avotos minēts, ka to ir no 35 līz 250 - tas viss par prieku mazajiem gardēžiem.

Tādējādi, ja bērns ir nemierīgs biežāk nekā jūs vēlaties, vai arī jūsu krūtis ir kļuvušas mīkstas, taču mazulis bieži čurā (ne mazāk kā 10 reizes vecumā līdz 3 mēnešiem) un labi pieņemas svarā (ne mazāk kā 200 gramus nedēļā), jūs mierīgi varat neko nedarīt piena vairošanai - piena ir pietiekami.

Bērns ēd reizi trīs stundās, naktī nemostas uz barošanu, viegli nomierinās ar māneklīti, bet maz pieņemas svarā. Vai tiešām viņam nepietiek piena - bet viņš taču ir tik mierīgs!

Tieši nesen es tikos ar tāda mierīga bērniņa mammu: mazuļa svara pieaugums pirmajā mēnesī bija 300 grami. Māte centās labot stāvokli ar pareizu zīdīšanas organizāciju.

Laktācija ir fizioloģiska, tā darbojas saskaņā ar dabas likumiem, kur nomierināšana ar māneklīti nav paredzēta, likšana pie krūts nedrīkst būt retāka kā ik 2 stundas (parasti mazulis līdz 3 mēnešu vecumam ēd reizi 1,5-2 stundās)

Piena izstrādi sievietes organismā nodrošina hormoni - PROLAKTĪNS, tā izstrāde atkarīga no tā, cik bieži mazulis zīž krūti, visvairāk prolaktīns veidojas zīžot laikā no 3 līdz 8 rītā, tāpēc nakts barošanas ir pietiekamas piena izstrādes garants.

Par piena atdalīšanos atbild cits hormons - OKSITOCĪNS. Šis hormons sāk darboties dažas sekundes pēc tam, kad mazulis sācis zīst krūti, tas nodrošina krūts dziedzera daivas aptverošo muskuļu saraušanos. Sieviete tādējādi var sajust krūts piebriešanu, durstīšanu krūtī, mammas to dēvē par piena pieplūdumu. Oksitocīna darbība atkarīga no māmiņas emocijām: mātei, kura ir mierīga, skūpsta mazuli, un zīdīšanas laikā viņu pārņem maigums, piens pieplūst un tek ļoti labi. Tā kā piena pieplūšana notiek abās krūtīs vienlaikus, no otras krūts arī var tecēt piens.

Tātad, piena izstrādi var palielināt tikai, palielinot attiecīgo hormonu izstrādi. Tāpēc vajag biežāk kā reizi 3 stundās likt bērnu pie krūts (reizi 1,5-2 stundās), nodrošināt nakts barošanas laikā no 3 līdz 8 rītā, vismaz 3 reizes šajā laika posmā, un sekot, lai bērns pareizi satvertu un labi iztukšotu krūti. Vidēji pie krūts bērns jāpieliek 12 līz 20 reizes diennaktī.

Mamma, par kuru es rakstīju, atteicās no māneklīša, tādējādi labojot krūts satvērienu, iekārtoja 3 barošanas naktī, laikā no 3 līdz 8, dienas laikā lika bērnu pie krūts ne retāk kā ik pēc 2 stundām, bez tam viņa iemācījās saprast mazuli un kontaktēties ar viņu, liekot pie krūts un tā mierinot viņu, un jau pēc nedēļas mazulis bija pieņēmies svarā vēl 300 gramus, bet pēc mēneša mamma priecājās par veselu kilogramu lielu svara pieaugumu. Tādējādi, labojot zīdīšanas kļūdas, var palielināt piena daudzumu.

Esmu saslimusi, man ir paaugstināta temperatūra, ārsts izrakstīja antibiotikas, vai es drīkstu turpināt zīdīt bērnu?

Šobrīd pastāv ļoti daudz zāļu, ko var lietot zīdīšanas laikā>>>. Katram terapeitam ir jābūt uzziņu literatūrai, kur aprakstīta zāļu farmakodinamika un farmakokinētika, un ir noteikts, drīkst vai nedrīkst zīdīt, lietojot katru preparātu. Lai piemeklētu zāles, kas savietojamas ar zīdīšanu, ārstam vajadzētu ne vairāk kā 10-15 minūtes laika - esiet uzstājīga, un jums piemeklēs zāles, ko varēsiet lietot, nekaitējot zīdīšanai.

Kad saslimst māte, tad viņas pienā jau 3 dienas pirms slimības simptomu parādīšanās izstrādājas antivielas pret attiecīgo vīrusu, un mamma baro bērnu ar "zālēm". Daudzi ārsti par 90% garantē, ka zīdainis nesaslims no mammas vīrusa. Tāpēc nekādā gadījumā nevajag pārtraukt zīdīt bērnu, kad mamma saslimst, tieši otrādi - jādara viss iespējamais, lai mazulis pēc iespējas biežāk tiktu pie krūts.

Pediatres un zīdīšanas konsultantes Lilijas Kazakovas padomi par laktācijas atjaunošanu

Zīdīšanas atjaunošana

Pirms sākat darīt kaut ko piena izstrādes pavairošanai, pārdomājiet kādas zīdīšanas kļūdas jūs pieļaujat.

Cik reizes diennakts laikā jūs liekat bērnu pie krūts? Ja 5-8 reizes, tad jūsu krūtis tiek nepietiekami stimulētas, lai izstrādātu nepieciešamo piena daudzumu un uzturētu stabilu laktāciju.

Vai barojat bērnu agrajās rīta stundās (aptuveni no 3 līdz 8 rītā)? Ja nē, vai arī bērns nemostas šajā laikā, tad jums varētu nepietikt piena sakarā ar nepietiekamu hormona prolaktīna izstrādes stimulāciju. (Ar vienu barošanu 6 no rīta parasti ir par maz).

Ja jūs barojat bērnu pēc pieprasījuma, mazulis pareizi satver krūti, bieži čurā, bet slikti pieņemas svarā, jums nav piena nepietiekamības, bet ir problēmas ar piena uzņemšanu. Cēlonis tam, ka mazulis nepietiekami pieņemas svarā, jāmeklē citur. Piemēram, varbūt bērnam ir neapmierinošs kontakts ar mammu, vai arī bērnam ir kāda saslimšana - gan vienā, gan otrā gadījumā nepieciešama speciālista konsultācija.

Ja jūs jau esat sākusi piebarot mazuli ar maisījumu, tad, lai atteiktos no maisījuma un pārietu tikai uz zīdīšanu, jums būs nepieciešama vietējā speciālista konsultācija. Ir daudz organizāciju, kas nodarbojas ar zīdīšanas veicināšanu un atbalstu, un ir pietiekami daudz nepieciešamās kvalifikācijas speciālistu. Šī frāze neattiecas uz Krieviju - speciālisti ir, bet viņu ir ļoti maz.

Ja piena jums tomēr trūkst, bet piebarošanu ar maisījumu neesat uzsākusi, tad rīkojieties šādi:

 1. jebkurā gadījumā jums nepieciešams speciālista atbalsts, kaut vai telefoniski. Diemžēl mūsdienu civilizētajā sabiedrībā mātes zīdītājas nevar gūt radinieču vai draudzeņu atbalstu, jo gan vienām, gan otrām parasti nav veiksmīgas zīdīšanas pieredzes. Pacentieties atrast tuvāko zīdīšanas konsultanti un apspriediet ar viņu šo problēmu. Ja tādu speciālisti neizdodas atrast, tad:
 2. Pacentieties nodrošināt maksimālu fizisko kontaktu ar bērnu. Necentieties viņu likt gultiņā, tikko viņš aizmidzis. Lietojiet slingu. Ja iespējams, valkājiet šortus un atpogātu kreklu, tad mazulis barošanas laikā atspiedīsies pret jūsu kailajām kājām un vēderu.
  Nodrošiniet kopīgu naktsmiegu. Ja nav iespējams visu nakti gulēt kopā ar bērnu, piebīdiet viņa gultiņu pie savas, izbāziet roku caur redelītēm, bērnam ir jājūt jūsu pastāvīga klātbūtne. Bet aptuveni no 4 rītā ņemiet mazuli sev blakus.
 3. Iemācieties pareizi likt bērnu pie krūts. Mazuļi, kas ir ēduši no pudelītes vai sūkājuši knupi, bieži saņem krūti nepareizi, nepietiekami dziļi satver krūts areolu. Mammai var nesāpēt, tā kā satvēriens nav pilnīgi nepareizs (kad mazais sakļauj žoklīšus ap krūtsgalu), bet krūts tiek stimulēta vāji, tā kā uz mēlītes atrodas tikai krūtsgals un areolas maza daļa, tos arī bērns "slauc"... Mammai, kura nekad nav vērojusi zīdīšanu, ir grūti noteikt, cik pareizi viņas bērns zīž. Labākais variants - vērsties pie zīdīšanas konsultantes. Ja jūsu apkārtnē tādas nav, tad jāatrod kāda māmiņa, kura zīda bērnu, vēlams ne pirmo. Bērniņam jābūt pilnībā barotam ar krūti, bez citu priekšmetu (pudeles pupiņš, māneklis) zīšanas pieredzes, un mammai nedrīkst būt krūtsgalu problēmas - ne šobrīd, ne agrāk. Nav iespējams iemācīties satvērienu pēc grāmatām un brošūrām! Mazas cerības arī uz fotogrāfijām žurnālos, jo ļoti bieži žurnālos ir redzamas fotogrāfijas, kur bērns satvēris krūti nepareizi. Tas ir vissvarīgākais normālas laktācijas atjaunošanai. Ja mamma nevar izlabot satvērienu, vai arī uzskata nepareizu, nesāpīgu satvērienu par pieņemamu, tad nedz bieža likšana pie krūts, nedz nakts barošana nedos vēlamo rezultātu.
 4. Lieciet bērnu pie krūts pēc sava pieprasījuma katru stundu, izņemot pārtraukumu naktī (no 12 naktī līdz 4 rītā). Barošana pēc mammas pieprasījuma nozīmē, ka bērns tiek likts pie krūts neatkarīgi no bērna stāvokļa - tad, kad tas ir nepieciešams mammai. Ja bērns "izvirza" savas prasības, tad, protams, viņš arī šajos brīžos jāliek pie krūts. Naktī, laikā no 12 līdz 4 rītā, bērns jāliek pie krūts tikai tad, ja viņš to pieprasa.
 5. Iekārtojiet obligātās barošanas agrās rīta stundās. Ja mazulis vēl mostas pats 3-4 rītā, vairs nepieviliet viņu, bet pielieciet pie krūts. Jums nepieciešamas 2-3 zīdīšanas reizes laikā no 3 līdz 8 rītā (tas ir laiks, kad prolaktīns izstrādājas vislielākajā koncentrācijā).
  Ja mazulis vairs nemostas, tad jums jāliek modinātājs uz 4 rītā un jāpiedāvā mazulim krūts 4, 6 un 8 rītā. Bērns drīz atcerēsies savu iedzimto ieradumu zīst no rītiem. Ja bērns guļ kopā ar mammu, viņš nekad neaizmirst agrajās rīta stundās pazīst pāris, trīs reizes. Mammai un mazulim, kuri kopš bērna dzimšanas guļ kopā, aptuveni nedēļas laikā miega ritmi sinhronizējas. Mamma pielāgojas bērnam un sāk gulēt seklākā miegā. Kad bērns naktī sāk grozīties, mamma atver vienu aci, iedod bērnam krūti un guļ tālāk. Bērns guļ zīžot. Mamma parasti snauž vai guļ virspusējā miegā (tas ir iespējams tikai tad, ja mamma prot barot bērnu guļus pozā, kurā viņa var atbrīvoties). Paēdis bērns atlaiž krūti un aizmieg dziļā miegā, un arī mamma aizmieg. Pēc tam atkal bērnam sākas "ātrais miegs", viņš var sākt grozīties un atkal uzēd. Šādas "epizodes" nakts laikā ir vairākas. To skaits mainās bērnam augot, mainās arī to ilgums. Tomēr rīta barošanas pavisam neizzūd pat lieliem bērniem. Piemēram, 1,5-2 gadu vecumā bērns ļoti aktīvi zīž aptuveni no 5:30-6:00 līdz 8:00-9:00 rītā.
 6. Uz laiku aizmirstiet par svariem un svēršanu. Lieciet svarus mierā vai, vēl labāk, atdodiet tos kādam uz nedēļu.
 7. Ja vēl neesat pārtraukuši to darīt - pārtrauciet dot bērnam ūdeni, tēju vai sulu. Jebkurš šķidrums, ko bērns saņem, rada viņam viltus sāta sajūtu un samazina nepieciešamību zīst krūti. Ja dienas laikā jūsu bērns izdzēra 100 ml ūdens, tātad, viņš nesaņēma 100 ml piena.
 8. Ja vēl neesat pārstājuši to darīt - pārtrauciet lietot māneklīti. Mazulim jāaizmirst, ka var zīst kaut ko bez mammas krūts. (Var vēl sūkāt kulaciņu vai pirkstiņus, bet ja jūs ievērojat, ka mazulis tos intensīvi sūkā jau 5 minūtes, piedāvājiet viņam krūti.)
 9. Jums būs nepieciešama tuvinieku palīdzība, jo 1-2 nedēļas jums labāk nodarboties tikai ar bērnu. Šādu laktācijas atjaunošanas metodi sauc par "ligzdošanos". Bērnam jābūt minimāli apģērbtam, lai ar savu ādu papildus stimulētu māmiņas piena izstrādi. Jūs stimulējat viens otru - māte mudina bērnu uz biežāku zīšanu, bērns māti - uz lielāku piena izstrādi. Jums vienkārši nebūs laika nodarboties ar kaut ko citu.
 10. Esiet gatavi uz to, ka bērns, beidzot saņēmis iespēju zīst krūti, cik vēlas, kā arī neierobežotu fizisko kontaktu ar māti, var "karāties" pie krūts vairākas stundas, nepārtraukti zīžot. Jo izteiktāka ir šāda uzvedība, jo lielāks stress bērnam ir bijis iepriekš, nevajag traucēt bērnam nodarboties ar šī stresa kompensēšanu.
 11. Necentieties ievērot agrāko dienas režīmu (pastaigas u.c.). Atslābinieties un nodarbojieties tikai ar bērna barošanu.
 12. Nebēdājieties, ja no biežas zīdīšanas krūtis kļuvušas pavisam mīkstas. Tā ir normāla parādība. Iestājoties stabilai laktācijai, krūtis visu laiku ir mīkstas, un piens rodas tikai zīdīšanas laikā. Saskaities, cik reizes mazulis čurā - čurāšanas reižu skaitam vajadzētu palielināties.
 13. Nedēļu pēc šādu darbību uzsākšanas varat bērnu nosvērt. Vēl pēc nedēļas atkal nosveriet - tā jūs sāksiet kontrolēt iknedēļas svara pieaugumu. Ja svara pieaugums ar katru nedēļu palielinās, jums viss izdodas.
 14. No brīža, kad bērns regulāri čurā 11-12 reizes diennaktī, turpiniet vēl 5-7 dienas likt bērnu pie krūts katru stundu, pēc tam vienu dienu dodiet viņam brīvību un lieciet pie krūts tikai tad, kad viņš prasa. Ja bērns atkal prasa ēst ik pēc 3-4 stundām, tas nozīmē, ka viņš vēl nav atjaunojis nepieciešamību zīst. Tāpēc turpiniet likt bērnu pie krūts ik pēc stundas vēl vienu nedēļu, pēc tam atkal pavērojiet bērna uzvedību utt.
 15. Vairums bērnu izstrādā jaunu režīmu aptuveni pēc 2-3 nedēļām, kad viņam sāk parādīties kaut cik pastāvīgs dienas gulēšanas ritms. Tagad jūsu mazulim jāzīž, lai aizmigtu un jāzīž uzreiz pēc pamošanās. Ļoti bieži gadās, ka, stundiņu pagulējis, mazulis sāk grozīties, mamma pieliek viņu pie krūts un viņš atkal aizmieg.
 16. Lūk, kā izskatās aptuvens tāda mazuļa dienas režīms, kurš ir atjaunojis iedzimto nepieciešamību bieži zīst. Piemēram, ja jūsu bērniņam ir 2 mēneši, un dienā viņš guļ četras reizes, sanāk aptuveni šādas barošanas: pirms un pēc četrām gulēšanas reizēm - tātad, 8 reizes (mazulis vienmēr aizmieg pie krūts, kādu laiku guļ zīžot, tad atlaiž krūti, tad pēc pamošanās atkal paēd), plus zīdīšana pirms naktsmiega un no rīta pēs pamošanās - sanāk jau 10 reizes, plus agri no rīta 3-4 ēšanas reizes, kopā jau 14, plus tik maziem bērniņiem mēdz būt nepieciešams pazīst nomoda laikā (parasti šādos brīžos viņam dod knupīti vai pudelīti ar tēju, jo mamma uzskata - ja mazulis ir ēdis pirms pusstundas, tad viņam nav ko darīt pie krūts. Bet mazulis tikai gribēja fizisku kontaktu ar mammu, gribējās atkal sajust mammas tuvumu, gribējās mazliet pazīst, bet ne izsalkuma dēļ, piemēram, viņam sagribējās pačurāt. Ir bērni, kuriem, lai pačurātu, nepieciešams pazīst, ir bērni, kuriem vajag pazīst uzreiz pēc pačurāšanas... Ir dažādi varianti, bet mazulim tiek iedots knupis, vai viņa uzmanību novērš ar grabuli...) Tādas īsas pielikšanas pie krūts varētu būt, piemēram, 5. Pavisam diennaktī sanāca 19 pielikšanas pie krūts
 17. Cits veids, kā saskaitīt zīdīšanas reizes ir šāds - bērns ir jāliek pie krūts pirms un pēc miega, kā arī aptuveni katras 2 stundas nomoda laikā. Ja bērns nav ēdis 3 stundas un neguļ, tātad, jūs esat palaidusi garām kādas viņa vēlmes, vai arī viņš jau ir nospriedis, ka prasīt ir velti... Ir dažādi bērni ar dažādām vajadzībām, bet praktiski nekad diennaktī nav mazāk par 12 zīdīšanas reizēm. Ja jums sanāk mazāk - tātad jums vajadzēs vairāk laika mazuļa uzticības atjaunošanai
 18. Ja jums sanāk vismaz 12 čurāšanas reizes diennaktī, ne mazāk kā 12 zīdīšanas reizes, neskatoties pulkstenī, un bērns sācis pieņemties svarā vismaz 200 g nedēļā - jūs esat tikusi galā ar problēmu.
 19. Nesteidzieties mest pie malas pūles. Stabila laktācija iestājas aptuveni 1-2 mēnešus pēc jaunās dzīves sākuma. Jo ilgāks laiks kopš dzemdībām pagājis, jo ilgāk turpināsies laktācijas atjaunošana. Bieži mamma jūt, ka jau otrajā, trešajā dienā viņai ir vairāk piena, tomēr stabils rezultāts būs ne agrāk kā pēc nedēļas, un nepieciešama vēl vismaz nedēļa, lai bērnam izveidotos stabils pieradums pie tādas dzīves. Tāpēc minimālais laiks, kas jāvelta laktācijas atjaunošanai, ir divas nedēļas.

Daudzos gadījumos sakārtot pilnvērtīgu zīdīšanu sievietei traucē ne jau 10 stundu nakts miega iztrūkums vai laika trūkums pastaigām, vai naudas trūkums vitamīniem un svaigiem augļiem ziemas vidū. Mammām traucē divas idejas, kas stingri iesakņojušās mūsdienu sabiedrībā:

 • bērnu nedrīkst radināt pie rokām, un nedrīkst viņu ņemt rokās pie katras ieraudāšanās - tā viņu var izlutināt,
 • nedrīkst gulēt ar bērnu kopā, vienā gultā - tas ir nehigiēniski un kaitīgi, pēc tam viņu nevarēs no tā atradināt.

Pacentieties aizmirst šīs divas muļķības, un jums kļūs vieglāk.

11

Publicēts: пятница, 11 сентября 2009
Skatīts 34636

© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujasРига, Латвия
Sestd., 04/02
diena

apmācies

/images/weather/d_3_10_0_0.jpg
-1°..-3°

Vējš Z, 5-7 m/s
Atm. spiediens 769..771 mm
Sestd., 04/02
vakars

apmācies

/images/weather/n_3_10_0_0.jpg
-1°..-3°

Vējš Z, 4-6 m/s
Atm. spiediens 772..774 mm
Svētd., 05/02
nakts

apmācies

/images/weather/n_3_10_0_0.jpg
-2°..-4°

Vējš Z, 2-4 m/s
Atm. spiediens 774..776 mm
Svētd., 05/02
rīts

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
-4°..-6°

Vējš ZA, 1-3 m/s
Atm. spiediens 774..776 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 8 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022