Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

NodarbībasFotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod
mamOlja, Olga Lapteva, personāla speciāliste

No krievu valodas tulkoja Līga Kuzmina.


Grūtniecība, rūpes par bērnu un darba attiecības – tiesības un «personāla speciālista» padomi

Bērna piedzimšana – ir liels notikums, kas neapšaubāmi ir prieka un raižu pilns visos tā aspektos. Daudziem no mums nākas raizēties arī sakarā pārtraukumu darbā un karjerā, kas radies grūtniecības, dzemdību un bērniņa kopšanas dēļ. Nav noslēpums, ka bez psiholoģiskām grūtībām, kas saistītas ar došanos bērna kopšanas atvaļinājumā, arī, atgriežoties darbā, var rasties dažādi sarežģījumi. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai jaunās māmiņas labi pārzinātu savas tiesības un zinātu, ar ko var rēķināties, atgriežoties no sava atvaļinājuma.

Tātad, tiksim skaidrībā par to, kas māmiņām – topošajām un jaunajām – pienākas saskaņā ar likumu. Kad līdz bērna dzimšanai (paredzamais dzemdību datums) atlikuši aptuveni 2 mēneši, topošā māmiņa dodas grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā. Tas saskaņā ar Darba likumu ilgst 56 dienas līdz dzemdībām un 56 pēc tām (šīs dienas summējas un kopā veido 112 kalendārās dienas neatkarīgi no tā, cik dienas no tām iztērētas līdz dzemdībām). Datumu, kurā jādodas pirmsdzemdību atvaļinājumā, nosaka grūtniecību uzraugošais ārsts. Ja grūtniecības laikā ir bijuši kādi sarežģījumi, grūtniecības atvaļinājumam pievieno vēl 14 dienas – šādā gadījumā ārsts izsniedz atbilstošu dokumentu, kura kopiju topošā māmiņa iesniedz darba devējam. Tas pats attiecas arī uz dzemdību atvaļinājumu, ja dzemdībās bijuši sarežģījumi vai sieviete dzemdējusi vairāk nekā vienu bērniņu. Šo atvaļinājumu laiks tiek iekļauts ikgadējā apmaksājamā atvaļinājuma aprēķinā. Neaizmirstiet, ka ikgadējo apmaksājamo atvaļinājumu var paņemt uzreiz pirms grūtniecības atvaļinājuma un pirms dzemdībām atpūsties 2 nedēļas vai mēnesi ilgāk. Ikgadējo atvaļinājumu var izņemt arī uzreiz pēc pēcdzemdību atvaļinājuma un pirms bērna kopšanas atvaļinājuma. Ja to neesat izdarījusi, konsultējieties ar personāla speciālistu vai grāmatvedi un noskaidrojiet, kā tiks aprēķināta kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu.

Vēl jāatceras, ka arī bērna tēvam pienākas desmit dienu ilgs atvaļinājums. Tas tiek piešķirts uzreiz pēc bērna piedzimšanas, bet to var izmantot arī pirmo divu mēnešu laikā.

Kad ir beidzies grūtniecības un dzemdību atvaļinājums, vienam no vecākiem (vai aizbildnim) ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu, kas ir 1,5 gadus ilgs un ko var vienā reizē vai pa daļām izmantot līdz bērns sasniedz 8 gadu vecumu. Iesniegums par šī atvaļinājuma izmantošanu jāraksta laikus (mēnesi iepriekš), norādot plānoto atvaļinājuma termiņu (kad plānojat tajā doties un kad atgriezties darbā).

Nevienu vien šajā laikā satrauc šāds jautājums – ja nu pēc atvaļinājuma vairs nebūs, kur atgriezties? Tā tiešām var gadīties. Šādā gadījumā ir sīki jāpārzina savas tiesības un jābūt gatavai dažādām situācijām. Pirmkārt, Jums atgriežoties no bērna kopšanas atvaļinājuma, darba devējam saskaņā ar likumu Jums jānodrošina iepriekšējā darba vieta, bet, ja tas nav iespējams, cita darba vieta, kas darba apstākļu un samaksas ziņā nav sliktāka par iepriekšējo. Protams, īpaši jāatzīmē gadījumi, kad darba devēji cenšas apiet likumu un, paredzot kādas grūtības saistībā ar biežiem darba kavējumiem un slimības atvaļinājumiem, cenšas pārtraukt darba attiecības ar darbinieci, kurai ir mazs bērns. Kā rīkoties, ja Jūs grasāties atgriezties darbā, informējat par to savu vadību, bet priekšnieks norāda, ka amats ir aizņemts vai uzņēmumā notiek štatu samazināšana (vai min kādu citu ieganstu), un paziņo, ka darbu Jums dot vairs nevarēs, un lūdz (vai uzstāj) rakstīt atlūgumu? Pirmkārt – nekādā gadījumā neko nerakstiet un neparakstiet! Saskaņā ar Darba likuma 109. pantu darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā (turklāt kura maksimālais ilgums likumā nav ierobežots). Izņemot gadījumus, kad sieviete darbā ierodas alkohola vai narkotiku reibuma stāvoklī vai rupji pārkāpj darba aizsardzības noteikumus, apdraudot citu darbinieku veselību un drošību, kā arī rīkojas prettiesiski vai bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpj darba līguma noteikumus. Atcerieties, ka šādā gadījumā jābūt sastādītam atbilstošam aktam un ievērotām visām nepieciešamajām dokumentu sagatavošanas formalitātēm. Un par dokumentiem – ja Jums rodas (vai ir paredzami) sarežģījumi ar priekšniecību, atcerieties, ka rakstiski nenoformētas vienošanās nav spēkā, tādēļ iesniegumu par paredzamo darbā atgriešanās datumu (kā arī visus pārējos dokumentus) rakstiet divos eksemplāros no kuriem vienu darba devējs paraksta un atdod Jums. Sarežģītākajos gadījumos – sarakstei ar priekšniecību izmantojiet ierakstītas vēstules. Ir vērts atcerēties, ka grūtnieces un māmiņas pēcdzemdību periodā un kuras baro ar krūti nedrīkst atlaist no darba pat, ja notiek štatu samazināšana vai kolektīva atlaišana. Šīs kategorijas darbiniekus faktiski var atlaist tikai, likvidējot uzņēmumu. Nav noslēpums, ka pastāv arī tādi darba devēju, kuri gatavi izmantot pat negodīgas metodes, lai "izēstu" nevēlamo darbinieci. Un diez vai jaunā māmiņa, zinādama, ka darbavietā viņa nav gaidīta, vēlēsies strādāt naidīguma un psiholoģiska spiediena apstākļos. Taču arī šādā gadījumā ir labi jāpārzina savas tiesības, neļaujoties provokācijām. Jāatceras, ka Jūs sargā Darba likums, un situācija jāatrisina ar vismazāko kaitējumu sev. Vai vismaz ar pienācīgu finansiālu kompensāciju.

Jebkādu sarežģījumu, šaubu, jautājumu gadījumā (kā arī, ja darba devējs rīkojas negodīgi vai nelikumīgi) nekavējoties vērsieties Valsts darba inspekcijā – www.vdi.lv, anonīmais uzticības tālrunis – 67312176 – zvanot uz kuru, varat ziņot par nelikumīgām darba devēja darbībām. Konsultatīvais tālrunis – 67186522 – zvanot uz to, varat saņemt jebkādas konsultācijas par Jūsu situāciju, konsultēties par dažādu Darba likuma pantu piemērošanu.

24

Publicēts: понедельник, 24 августа 2009
Skatīts 20907

© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujasРига, Латвия
Otrd., 16/04
diena

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
9°..11°

Vējš Z, 2-4 m/s
Atm. spiediens 746..748 mm
Otrd., 16/04
vakars

nedaudz mākoņains

/images/weather/n_1_10_0_0.jpg
4°..6°

Vējš ZR, 2-4 m/s
Atm. spiediens 746..748 mm
Trešd., 17/04
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
2°..4°

Vējš ZR, 1-3 m/s
Atm. spiediens 747..749 mm
Trešd., 17/04
rīts

apmācies

/images/weather/d_3_10_0_0.jpg
4°..6°

Vējš ZR, 2-4 m/s
Atm. spiediens 749..751 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 1 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022