Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības



FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod




Džeks Ņūmens, MD, FRCPC


No angļu valodas tulkoja Vineta Rubene.


Kāpēc mazulis var atteikties ņemt krūti?

Ir daudz iemeslu, kāpēc jaundzimušais var atteikties ņemt krūti. Nereti tas notiek vairāku iemeslu sakritības dēļ. Piemēram, mazulis, kuram ir īsa mēles saitīte, varētu normāli ņemt krūti, ja nav citu traucējošu faktoru, bet, ja, piemēram, viņam agri tiek dota pudelīte, tas maina situāciju no diezgan cerīgas uz visai bēdīgu.

  1. Ja mātes krūtsgali ir īpaši lieli vai plakani, vai ievilkti, tad bērnam būs grūtāk saņemt krūti, tomēr parasti mazuļi tiek ar to galā.
  2. Daži jaundzimušie nevēlas zīst vai zīž vāji dēļ medikamentiem, ko viņi uzņēmuši dzemdību laikā. Bieži to izraisa sāpju remdējošie līdzekļi. Promedols (Trimeperidini hydrochloridum) ir īpaši kaitīgs, jo tas saglabājas mazuļa asinīs ilgu laiku un vairākas dienas ietekmē to, kā bērns zīž. Pat morfīns, ko lieto epidurālajai anestēzijai, var radīt nevēlēšanos ņemt krūti vai zīst, jo epidurālajai anestēzijai lietotie medikamenti noteikti nonāk mātes asinīs un tas nozīmē - arī bērna asinīs.
  3. Pārāk enerģiska gļotu atsūkšana no jaundzimušā elpceļiem var izraisīt to, ka mazulis nezīž pareizi vai negrib ņemt krūti. Veselīgam, laikā dzimušam bērnam nav nepieciešama gļotu atsūkšana pēc piedzimšanas.
  4. Bērns var neņemt krūti mutes uzbūves anomāliju dēļ . Šķeltas aukslējas, bet ne lūpa, rada zināmas grūtības zīžot. Dažreiz aukslējas ir šķeltas tikai daļēji, dziļi mutē, tāpēc to var nepamanīt.
  5. Īsa mēles saitīte var būt par cēloni grūtībām zīžot. Patiesību sakot, tā nav uzskatāma par anomāliju, un tāpēc daudz ārsti neuzskata, ka tā ietekmē zīdīšanu, taču viņiem nav taisnība.
  6. Mazulis mācās zīst, kad viņš zīž. Pudeles un knupīša lietošana ietekmē to, kā bērniņš ņem krūti. Bērni ir apķērīgi. Ja piens tek lēni no krūts (kā tam ir jābūt pirmajās dzīves dienās), bet ātri - no pudeles, bērns drīz izdara izvēli.

Tomēr viens no biežāk sastopamākajiem iemesliem, kāpēc mazulis atsakās ņemt krūti, ir maldīgais uzskats, ka bērns pirmajās dzīves dienās ir jābaro ik pēc 3 stundām vai pēc kaut kāda grafika. Ja bērns pēc piedzimšanas nav ēdis, piemēram, trīs stundas, slimnīcas personāls sāk uztraukties un bieži vien spiež bērnu ņemt krūti, kaut gan viņš tam vēl nav gatavs. Kad bērns, kurš nav gatavs zīst, tiek ar varu likts pie krūts un tur piespiedu kārtā turēts, nav jābrīnās, ka dažiem mazuļiem rodas nepatika pret krūti. Ja bērns nav ēdis 3 stundas, personāls krīt panikā: "Bērnam obligāti jāēd!" un sāk pielietot alternatīvās barošanas metodes (ļaunākā no tām ir pudele), un tas tikai pasliktina situāciju, rezultātā rodas apburtais loks.

Nav pierādījumu, ka vesels, laikā dzimis bērns pirmajās dienās jābaro ik pēc trim stundām. Nav apstiprinājies tas, ka, ja bērns netiks barots ik pēc trim stundām, tad samazināsies cukura daudzums asinīs (zemā asins līmeņa problēma ir kļuvusi par paranoju jaundzimušo aprūpē, kam, kā jau visām paranojām, iespējams, ir savs pamats, bet patiesībā tas rada vairāk problēmu nekā novērš, ieskaitot to, ka daudzi mazuļi saņem mākslīgo piena maisījumu, kad tas nav nepieciešams, un tiek šķirti no mammas, kad tam nevajadzētu notikt, kā arī nesāk zīst).

Jaundzimušajam ir jābūt kopā ar mammu, tiešā kontaktā ar viņas ādu visu laiku. Vairums mazuļu sāk meklēt krūti, kad viņi tam ir gatavi. Ja jaundzimušais tiek uzlikts uz mātes vēdera uzreiz pēc piedzimšanas, un bērniņam un mammai tiek dots laiks "atrast" vienam otru, tas novērš lielāko daļu gadījumu, kad mazulis neņem krūti. Ja bērns ir kopā ar mammu tikai 5 minūtes, tas nav risinājums. Māmiņai un jaundzimušajam jābūt kopā, kamēr mazulis sāk zīst, bez kādiem ierobežojumiem un laika limitiem ("mums jānosver bērns", "mums jāiedod bērnam K vitamīns" - šīs procedūras var pagaidīt). Tas var aizņemt divas stundas vai vairāk.

Bet bērns nesāk zīst!

Cik tad ilgi varam gaidīt? Nav viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu. Protams, ja bērniņš neizrāda interesi par ēšanu 12 līdz 24 stundas pēc dzimšanas, būtu vērts kaut ko darīt lietas labā, galvenokārt, tāpēc ka slimnīcas noteikumi lielākoties nosaka izrakstīt mammas ar jaundzimušajiem 24 līdz 48 stundas pēc dzemdībām. Ko tad darīt?

    1. Mammai jāsāk atslaukt pienu, un piens (pirmpiens) tīrā veidā vai sajaukts ar cukurūdeni jādod bērniņam, vēlams, barojot ar pirkstu. Ja ir grūti noslaukt pirmpienu (bieži pirmajās dienās atslaukšana ar roku ir efektīvāka nekā lietojot sūknīti), tad pirmajās dienās var dot tikai cukurūdeni. Vairums bērniņu sāks zīst, un daudzi no viņiem būs pietiekami pamodušies, lai ņemtu krūti. Kad bērniņš ir sācis labi zīst, barošana no pirksta ir jāpārtrauc, un jāmēģina mazuli likt pie krūts. Barošana no pirksta būtībā ir darbība, kas sagatavo mazuli ņemt krūti, nevis metode, kā izvairīties no pudeles, lai gan arī tas.
    2. Pirms izrakstīšanas no slimnīcas jānodrošina, lai māmiņa un mazulis arī mājās saņemtu kompetentu palīdzību jau ceturtajā vai piektajā dienā. Daudzi bērni nespēj zīst pirmajās dienās, bet zīdīs lieliski, kad mammai piena izstrāde palielināsies - tas parasti notiek trešajā vai ceturtajā dienā. Palīdzība šajās dienās ļaus izvairīties no negatīvām asociācijām ar krūti, kas ar laiku rodas daudziem mazuļiem.
    3. Krūtsgalu uzliktņu lietošana, pirms mātes piena izstrāde palielinās, nav laba prakse. Tas neļauj situācijai atrisināties pašai no sevis.

Esam mājās no slimnīcas. Mazulis neņem krūti. Ko darīt?


Galvenais faktors, kas nosaka, vai mazulis ņems krūti, ir pietiekoša piena daudzuma izstrāde. Ja piena ir daudz, bērns jebkurā gadījumā sāks ņemt krūti, sasniedzot 4 līdz 8 nedēļu vecumu. Mūsu klīnikā mēs cenšamies piedabūt bērnu ņemt krūti agrāk, lai jums nevajadzētu gaidīt tik ilgi. Tātad, svarīgāk ir saglabāt laktāciju nevis izvairīties no pudeles. Pudele, protams, traucē zīdīšanai, un, ja varat, labāk lietojiet citas metodes (piemēram, tasīti), bet, ja jums liekas, ka citu variantu nespējat pielietot, dariet, kā varat.

  • Paaiciniet zīdīšanas konsultanti un iemācieties labākās zīdīšanas pozas un pielikšanas pie krūts paņēmienus. Kad mazulis saņem krūti, saspiediet krūti, lai bērniņš dabū piena strūklu. Mēģiniet likt bērnu pie tās krūts, kas viņam labāk patīk, nevis pie tās, ko viņš negrib ņemt.
    • Ja bērns saņem krūti, viņš sāks zīst un ēst (izlasiet, kā zināt, vai mazulis patiešām dabū pienu no krūts. (Skat.Vai manam bērnam pietiek piena)
    • Ja bērns neņem krūti, necentieties turēt viņu ar varu pie krūts - tas nestrādā. Viņš vai nu sāks histēriski raudāt, vai saļims. Paņemiet viņu nost no krūts un sāciet no jauna. Labāk vairākas reizes pielikt mazuli pie krūts un noņemt, nekā spiest viņu pie krūts, ja viņš to neņem.
    • Ja bērns saņem krūti un pazīž reizi vai divas, viņš nav paņēmis krūti mazliet, viņš nav paņēmis krūti nemaz
  • Ja bērns atsakās ņemt krūti, neturiet viņu pie tās, kamēr viņš sāk dusmoties. Pamēģiniet barošanu no pirksta dažas sekundes līdz minūtei vai divām, un tad pamēģiniet atkal likt pie krūts, varbūt pie otras. Barošana no pirksta sagatavo mazuli ņemt krūti, tās galvenais uzdevums nav izvairīties no pudeles.
  • Ja bērns tomēr neņem krūti, pabeidziet barošanu ar jebkuru jums piemērotu metodi.
  • Zīdīšanas palīgierīces (Supplemental Nursing System) lietošana var palīdzēt, bet nereti prasa kāda palīdzību.
  • Ja jūs maināt savu uzvedību aptuveni divas nedēļas pēc dzimšanas, tas bieži it kā dod ziņu mazulim, ka "ir vairāk nekā viens veids, kā to darīt". Ja jūs pirms tam barojāt tikai no pirksta, tad pāreja uz tasi vai pudeli dažreiz nostrādās, krūšu uzgaļu lietošana arī parasti izdosies. Ja jūs barojāt tikai no pudeles, pāreja uz barošanu no pirksta (pirms mēģinājuma likt mazuli pie krūts, jo diez vai jūs šajā laikā varēsiet iztikt tikai ar barošanu no pirksta) varētu izdoties.

Kā uzturēt un palielināt piena izstrādi


  • Noslauciet pienu tik bieži, cik tas praktiski iespējams, vismaz 8 reizes diennaktī, lietojot labu sūknīti, kas slauc abas krūtis reizē. Krūšu saspiešana atslaukšanas laikā palielina slaukšanas efektivitāti un palielina piena atdalīšanos (cita cilvēka palīdzība var noderēt, bet ir mātes, kas iemanās novietot sūknīti tā, lai viņš nebūtu jātur, un tādējādi viņas var saspiest krūti bez citu palīdzības).
  • Ja mazulis nav sācis ņemt krūti, ceturtajā vai piektajā dienā, sāciet lietot siera amoliņa (Trigonella foenum-graecum) vai laimes dzelkšņa (Cnicus benedictus) tējas, lai palielinātu piena izstrādi. Skat. Miscellaneous treatments. Domperidons arī dažreiz var palīdzēt (nelietot bez ārsta ziņas - tulk. piezīme). Skat. Domperidone.
  • Nelietojiet krūtsgalu uzliktņus, kamēr piena izstrāde nav nostabilizējusies (vismaz 2 nedēļas pēc dzimšanas).

Nezaudējiet pārliecību! Pat ja pagaidām jūsu piena nepietiek jūsu mazulim, daudzi bērni sāk ņemt krūti. Atrodiet labu palīdzību! Necentieties tikt galā pati!


Atbildes uz papildus jautājumiem atrodamas grāmatā
Dr. Jack Newman’s
Guide to Breastfeeding

(ASV izdota ar nosaukumu
The Ultimate Breastfeeding Book of Answers).




04

Publicēts: вторник, 4 августа 2009
Skatīts 37152





© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas



Рига, Латвия
Sestd., 07/09
diena

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
24°..26°

Vējš DA, 3-5 m/s
Atm. spiediens 768..770 mm
Sestd., 07/09
vakars

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
20°..22°

Vējš ZA, 0-2 m/s
Atm. spiediens 767..769 mm
Svētd., 08/09
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
16°..18°

Vējš DA, 1-3 m/s
Atm. spiediens 766..768 mm
Svētd., 08/09
rīts

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
17°..19°

Vējš DA, 2-4 m/s
Atm. spiediens 766..768 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 1 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022