Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

NodarbībasFotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod
Džeks Njumēns, MD, FRCPC
Krievu valodā ar autora atļauju tulkojusi Oksana Mihailečko

No krievu valodas tulkoja Jekaterina Levina


Mastīts ir krūts bakteriālā infekcija. Visbiežāk ar to saslimst barojošās māmiņas. Bet tas var parādīties arī nebarojošām sievietēm, grūtniecēm un pat abu dzimumu jaundzimušajiem. Neviens precīzi nezina, kāpēc dažas sievietes ir disponētas uz mastītu, bet citas nav. Jā, caur krūtsgalu plaisām un brūcītēm baktērijas var iekļūt krūts audos, bet sievietes, kurām ar krūtsgaliem viss ir kartībā, arī dažreiz cieš no mastīta, toties lielākā daļa sieviešu ar krūtsgalu plaisām ar to neslimo.

Ir svarīgi atšķirt mastītu no piena nosprostojuma (laktostāzes), jo nosprostojumi nav jāārstē ar antibiotikām, bet mastīts gan bieži (kaut arī ne vienmēr) tiek ārstēts ar tām. Nosprostojums izskatās kā sāpīgs, pietūcis sacietējums krūtī. Āda virs nosprostotā piena vada bieži vien ir ļoti sarkana, tāpat kā mastīta gadījumā, bet apsārtums nav tik ļoti izteikts. Drudzis un sāpes parasti ir vājākas, nekā mastīta laikā. Tomēr ne vienmēr ir viegli atšķirt mēreno mastītu no nopietnas laktostāzes. Abi ir saistīti ar sāpīgajiem sacietējumiem krūtī. Bez sacietējuma krūtī nedrīkst uzstādīt mastīta vai laktostāzes diagnozi. Laktostāze, liekas, var pāriet mastītā. Francijā ārsti diagnosticē arī tā saucamo limfangītu (limfatisko mezglu iekaisumu), kas tiek izpausts drudzī, krūts āda kļūst karsta un sarkana, bet iekšā nekāda sāpīga sacietējuma nav. Viņi neuzskata, ka šādā situācijā ir nepieciešamas antibiotikas. Daži gadījumi no manas prakses bija līdzīgi šim aprakstam un tiešām tika ārstēti bez antibiotikām. Bet dažreiz pat stipro mastītu var izārstēt bez antibiotikām.

Kā jau gandrīz visās zīdīšanas problēmās, nepareiza pielikšana pie krūts un rezultātā slikts krūts iztukšojums noved pie situācijas, kad var parādīties mastīts.

Piena vadu nosprostojums

Nosprostojums piena vados gandrīz vienmēr pāriet pats par sevi 24-48 stundu laikā no parādīšanās brīža, pat ja tas nekādā veidā netiek ārstēts. Kamēr piena vads ir nosprostots, bērns var uztraukties barošanas laikā, ēdot „slimo” krūti, jo piens tek lēnāk (iespējams, dēļ tā, ka iekaisusi apvidus saspiež citus piena vadus).

Ko var darīt ātrākai situācijas atrisināšanai:

Turpināt barot ar slimo krūti. Pēc iespējas labāk to iztukšot. Var novietot bērnu pie krūts tā, lai viņa zodiņš „skatītos” uz sacietējuma pusi. Piemēram, ja ir nosprostots vads krūts ārējā apakšējā segmentā (aptuveni plkst.4, ja salīdzināt krūti ar pulksteņa ciparnīcu), tad labākā barošanas poza būs no rokas apakšas.

Vēl viens paņēmiens, kā labi iztukšot krūti, ir izmantot krūts saspiešanu: bērns zīž, bet Jūs šajā laikā saspiežat krūti sacietējuma apvidū.

Sildīt sāpošo vietu (var izmantot sildītāju vai pudeli ar karsto ūdeni, tikai uzmanīgi, lai nesavainotu krūts ādu dēļ tā, ka sildījāt pārāk stipri un pārāk ilgi).

Atpūsties. (Tas ne vienmēr ir tik vienkārši, bet pamēģiniet paņemt bērnu sev līdzi gultā). Ja nosprostots vads beidzas ar mazu pūslīti uz krūtsgala, Jūs varat attaisīt to ar sterilo adatu. Izkarsējiet ugunī adatu vai kniepi, atdzesējiet un pārduriet pūslīti. Nevajag krūtsgalā knibināties, vienkārši pārduriet pūslīti no sāna vai no augšpuses.

Iespējams, Jūs varēsiet izspiest no vada kaut ko līdzīgu zobu pastai, un vads uzreiz atvērsies. Vai arī pieliksiet bērnu pie krūts, un viņš pats visu izsūks. Pūslīša atvēršana samazinās sāpes krūtsgalā, pat ja uzreiz neizdosies iztukšot nosprostoto vadu. Griezieties pie ārsta, ja nevarat izdarīt to pati.

Ja nosprostots vads nav pārgājis 48 stundu laikā (parasti gan tas pāriet), bieži palīdz fizikālā terapija ar ultraskaņu. To var izdarīt slimnīcā. Daudzi fizioterapeiti nezina par šādu ultraskaņas pielietošanu. Deva: 2 watts/cm, nepārtraukti, piecu minūšu laikā pie sāpošas vietas, vienreiz dienā, ne vairāk par divām devām.

Ja divas procedūras nav palīdzējušas, nav nekādas jēgas turpināt. Ārstam ir vērts vēlreiz Jūs apskatīt. Kaut arī parasti, ja ultraskaņa palīdz, pietiek ar vienu procedūru.

Izskatās, ka ultraskaņa palīdz arī pie nosprostojumiem, kuri parādās vienā un tai pašā vietā. Kad nosprostojumi atkārtojās, dažām mātēm var palīdzēt lecitīna ieņemšana, viena kapsula (1200 mg) 3 vai 4 reizes dienā.

Mastīts

Es ārstēju mastītu tā:

Ja mastīta simptomi mātei nepāriet 24 stundu laikā, viņai ir jāsāk dzert antibiotikas. Ja pēc visām pazīmēm ir mastīts, bet no tā sākuma ir pagājis laika mazāk nekā diennakts, es izrakstīšu mātei antibiotikas, bet piedāvāšu pagaidīt ar to ieņemšanu. Zāles būs jāsāk dzert, ja nākamo 8-12 stundu laikā stāvoklis pasliktināsies (stiprākas sāpes, apsārtuma apvidus vai sacietējums ir palielinājušies). Antibiotikas ir jāieņem arī gadījumā, ja nākamo 24 stundu laikā stāvoklis nekā nav mainījies: nedz pasliktinājies, nedz arī uzlabojies.

Tomēr, ja simptomi sāk mazināties, nevajag sākt dzert antibiotikas. Simptomi pakāpeniski zudīs un pavisam pazudīs turpmāko 2-5 dienu laikā. Temperatūra parasti pazeminās pirmās diennakts laikā, sāpes pāriet pēc 24-48 stundām, bet sacietējums krūtī uzsūcas dažu dienu laikā. Apsārtums var palikt uz nedēļu vai pat ilgāk.

Tikko ir sācies uzlabojums, ar antibiotikām vai bez tām, tam ir jāturpinās – mammai ir jājūtas arvien labāk un labāk.

Ja Jūsu mastīts attīstās ne tā, kā ir aprakstīts augstāk, griezieties slimnīcā.

Piezīme: amoksicilīns, parastais penicilīns un dažas citas, bieži nozīmētās antibiotikas, parasti nepalīdz mastīta ārstēšanā. Ja Jums ir nepieciešamas antibiotikas, tām ir jāiedarbojas uz zeltaino stafilokoku (Staphylococcus aureus). Pret šo baktēriju ir efektīvas cefaleksīns, kloksacilīns, flukloksacilīns, amoksiklavs, klindamicīns un ciprofloksacīns. Pēdējās divas zāles var lietot mātes ar alerģiju uz penicilīnu. Jūs drīkstat turpināt barot ar krūti ārstēšanas laikā, un Jums tas arī būtu jādara.

Atcerieties:

Turpiniet barot ar krūti, ja tikai tas nav pārāk sāpīgi. Ja nevarat – atslauciet pienu no krūts pēc iespējas labāk. Sāciet pielikt bērnu pie krūts uzreiz, kad jutīsiet, ka varat to darīt – jo ātrāk, jo labāk. Mastīts pāriet ātrāk, ja barot ar krūti. Bērnam nekādas briesmas nedraud. Siltums (pudele ar karsto ūdeni vai elektriskais sildītājs), ko pieliek pie slimas vietas, veicina atveseļošanos. Atpūta palīdz tikt galā ar infekciju, tāpat kā augstā temperatūra. Nodzeniet temperatūru tikai tad, ja Jums ir ļoti slikti, nevis tikai tāpēc, ka tā Jums ir. Atsāpināšanas līdzekļi (paracetamols, ibuprofēns un citi) arī var Jums labi palīdzēt. Jūs jutīsities labāk, bet zāļu daudzums, ko saņems Jūsu bērns ar pienu, būs niecīgs. Paracetamols, iespējams, nebūs labākais, jo tam nav pretiekaisuma efekta.

Abscess: mastīts tiek dažreiz apgrūtināts ar abscesu. Jums nav jāpārtrauc barošana pat uz slimas puses. Agrāk abscesu gandrīz vienmēr taisīja vaļā ķirurģiskā ceļā. Tagad biežāk taisa vairākas atsūkšanas ar adatas palīdzību vai drenāžu ar radiogrammas kontroli — tas mazāk ietekmē zīdīšanu. Ja Jums ir nepieciešama operācija, griezums ir jātaisa pēc iespējas tālāk no areolas. Griezieties slimnīcā.

Sacietējums, kas nepāriet: ja ir pagājušas vairāk nekā 2 nedēļas, bet sacietējums nepāriet un nemazinās, Jums ir jāparādās ārstam vai ķirurgam, kuram ir laba attieksme pret zīdīšanu. Jums nav jāpārtrauc barot ar krūti, lai Jūs varētu izmeklēt (ultraskaņas izmeklējums, mammogrāfija un pat biopsija neprasa laktācijas pārtraukšanu, pat slimajā pusē). Ārsts, kas atbalsta zīdīšanu, neprasīs atņemt bērnu no krūts, pirms Jūsu izmeklēšanas sākuma.


Raksta oriģināls www.breastfeedingonline.com или www.drjacknewman.com

Grāmata Dr. Jack Newman’s Guide to Breastfeeding (ASV tās nosaukums ir The Ultimate Breastfeeding Book of Answers).

Подсказки для кормящих мам


Lasīt vēl

Pareizā krūts satveršana – kā tas izskatās

Šis nepatīkamais piena nosprostojums
07

Publicēts: вторник, 7 Июля 2009
Skatīts 48844

© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujasРига, Латвия
Otrd., 18/06
vakars

mākoņains

/images/weather/n_2_4_0_0.jpg
19°..21°

Vējš DR, 1-3 m/s
Atm. spiediens 759..761 mm
Trešd., 19/06
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
14°..16°

Vējš D, 0-2 m/s
Atm. spiediens 759..761 mm
Trešd., 19/06
rīts

nedaudz mākoņains

/images/weather/d_1_10_0_0.jpg
17°..19°

Vējš DA, 1-3 m/s
Atm. spiediens 757..759 mm
Trešd., 19/06
diena

mākoņains

/images/weather/d_2_4_0_0.jpg
18°..20°

Vējš D, 4-6 m/s
Atm. spiediens 752..754 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 6 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022