Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības



FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod




oltea, Olga Bubļej, sertificēta zīdīšanas konsultante.

No krievu valodas tulkoja Vineta Rubene.



Esot konsultācijās pie jaunajām māmiņām bieži dzirdu vienus un tos pašus bažīgos jautājumus: "Mans mazulis daudz atgrūž: vai viņam ir slikta dūša vai arī tas ir normāli? Kāpēc viņš atgrūž? Vai es viņu nepārbaroju, ja viņš tik daudz atgrūž?"

Steigšos uzreiz nomierināt māmiņas: atgrūšana (pat bieža un apjomīga) - absolūta fizioloģiska norma mazuļiem. Mazuļi sāk daudz atgrūst aptuveni no trešās dzīves nedēļas, pakāpeniski atgrūšanas biežums un apjoms samazinās un aptuveni 6-8 mēnešos izzūd pavisam (kad mazais iemācās sēdēt). Atgrūšanas maksimums parasti ir ceturtajā, piektajā dzīves mēnesī. Šajā laikā mazulis sāk aktīvi kustēties un velties uz vēderiņa, un tas veicina biežākas atgrūšanas.

Kāpēc viņi tā dara?
Mazi bērni atgrūž tāpēc, ka viņi ir mazi bērni. Viņu organisms tikai mācās pareizi un patstāvīgi darboties. Barības vada sfinkters* vēl nemāk blīvi noslēgties. Kad kuņģis sāk sarauties, bīdot ēdienu uz leju, uz zarnu traktu, caru atvērto sfinkteru barība tiek "izšauta" uz augšu. Tā notiek atgrūšana. Mazulis var atgrūst baltu ūdentiņu (pieniņš no barības vada) vai skābu ūdentiņu ar kunkulīšiem (pieniņš no kuņģa).

Vai vajag ārstēt atgrūšanu?
Nē, tā nav slimība, bet gan fizioloģiska norma bērnam no 0 līdz 6(8) mēnešiem. Bieži cītīgajiem atgrūdējiem izraksta speciālus piena maisījumus, kuru sastāvā ir biezinātājs - kauleņkoku sveķi (Jāņa maizes koka jeb Vidusjūras akācijas lipeklis) dažādās koncentrācijās, profilaksei un labākai uztura sagremošanai. Maisījums pārvērš biezpienā kuņģa saturu, un bērns vairs nevar atgrūst, jo barības konsistence kļūst bieza un "nepaceļama". Tādējādi slodze uz mazo vēderiņu pieaug, īpaši uz aizkuņģa dziedzeri, kas nākotnē var slikti ietekmēt bērna vispārējo veselības stāvokli, izmainīt vielmaiņas ātrumu. Patiesību sakot, gribu atzīmēt, ka DAŽREIZ ārstēt un apturēt apjomīgas atgrūšanas ir nepieciešams. Ja jūsu mazulis ir neaktīvs, izskatās slimīgi, maz čurā, slikti pieņemas svarā un daudz atgrūž, tas ir nopietns iemesls vērsties pie ārsta (noteikti pie pediatra un neiropatologa). Nenodarbojieties ar pašārstēšanos, nepērciet paši veikalos maisījumu! No tā var ciest jūsu visdārgākā cilvēciņa veselība!

Vai viņš atgrūž pārāk daudz?
Daudzi bērni atgrūž laiku pa laikam, daži to dara pēc katras barošanas. Par normu tiek uzskatīta gan atgrūšana vienas ēdamkarotes apjomā pēc katras barošanas, gan reizi dienā ar strūklu līdz 3 ēdamkarotēm.

Kā pārbaudīt, cik daudz mazulis atgrūdis?
Māmiņām liekas, ka mazulis atgrūdis visu, ko viņš tikko apēdis, tāpēc ka traips uz apģērba izskatās milzīgs. Bet paņemiet ēdamkaroti, ielejiet tajā ūdeni un izlejiet uz autiņa, Pēc tam salīdziniet ar traipu uz apģērba. Visdrīzāk traipi izrādīsies vienāda izmēra. Tātad, jūsu mazulis ir atgrūdis normāli.

Vai ir vērts turēt bērnu stāvus pēc barošanas?
Ja jūsu bērns pareizi satver krūti (zīžot nav dzirdamas nekādas šmakstinošas vai čāpstinošas skaņas), tad turēt viņu stāvus nav nekādas vajadzības. Nenobriedušajam sfinkteram starp barības vadu un kuņģi nepieciešams "treniņš" ar spiedienu no iekšpuses. Ja bērnu pēc ēšanas vienmēr cenšas turēt vertikāli, tad sfinkters netiek trenēts un vārsta attīstība tiek kavēta. Ēšanas laikā bērns diezgan bieži aizmieg. Pacentieties iedomāties sevi miegaina cilvēka vietā, kuru pieceļ no gultas un liek vertikālā pozā. Jo vairāk, bērns, kurš atgrūž vertikālā stāvoklī, var aizrīties. Labāk nolikt bērnu uz sāniņa.

Mans bērns sācis daudz atgrūst.
Kas noticis? Vai jāuztraucas? Veiciet nelielu pētījumu. Pirmkārt, pārbaudiet krūts satvērienu zīdīšanas laikā. Nepareiza satvēriena gadījumā bērns var norīt daudz gaisa kopā ar pienu, tas pastiprina atgrūšanu. Šādā gadījumā nepieciešams iemācīt bērnam pareizi zīst. Ja jūtat, ka pati netiekat galā ar problēmu, vērsieties pie zīdīšanas konsultantes.

Otrkārt, paskaitiet intervālus starp barošanām. Ja intervāli starp barošanām ir 2-3 stundas, tad bērns, būdams ļoti izsalcis, var badīgi un ļoti ātri rīt pienu, un pārpildītais vēderiņš sūtīs daļu atpakaļ. Bērna gremošanas sistēma iekārtota tā, lai saņemtu mātes pieniņu bieži un mazām porcijām. Tāpēc biežāk piedāvājiet bērnam krūti, aptuveni reizi 1-1,5 stundās.

Treškārt, pārliecinieties, ka mazulim pietiek piena: saskaitiet, cik reizes diennaktī mazulis čurā (minimums 12 reizes diennaktī!). Lai to izdarītu, noņemiet vienreizējās autiņbiksītes un lietojiet vienreizējos autiņus.

Un ceturtkārt, novērtējiet bērna vispārējo stāvokli, viņa aktivitāti un zinātkāri. Varbūt jūsu mazulis ir izaudzis un sācis aktīvāk kustēties? 

Un tomēr, ja jūsu mazulis ir "sarijies" gaisu, un tas VIŅU ļoti traucē, paturiet mazo vertikāli, lai gaiss ātrāk izietu.

Kad tomēr jāsāk uztraukties? Ir vairāki satraucoši simptomi.

  • Ja jūsu bērns bieži atgrūž, slikti pieņemas svarā un reti čurā.

  • Ja katra atgrūšana ir vemšana ar strūklu (3 un vairāk ēdamkarotes).

  • Ja atvemtās masas iegūst zaļu nokrāsu (iekrāsotas ar žulti).

  • Ja atvemtās masas iegūst spēku (atvemtā masa lido pāri ceļiem un krīt uz grīdas), pie tam bērns ar savu uzvedību norāda uz sāpēm vēderā.

  • Ja jūsu bērnam ir 8 mēneši, bet viņš turpina bieži atgrūst (tāpat kā 2-3 mēnešos).

Tās ir 5 pazīmes, kad noteikti nepieciešams vērsties pie ārsta pēc iespējas ātrāk.

Tātad, ja jūsu mazulis bieži un daudz atgrūž, bet bieži čurā, labi jūtas un labi pieņemas svarā, tad NAV pamata uztraukumam. Tāda ir jūsu mazuļa īpatnība. Vienkārši sekojiet līdzi, lai mazulis pareizi satver krūti, izvairieties no straujām rotaļām ar bērna pamešanu gaisā un apgriezieniem vismaz pusstundu pēc barošanas, labāk paturiet savu dārgumu rokās, nesteidzieties viņu nolikt gultiņā. Valkājiet raibus apģērbus, izvairieties no tumšiem toņiem (uz tādiem apģērbiem ļoti labi redzami piena traipi) un vienmēr turiet pie rokas paciņu salvešu.


*(Sfinkters (grieķu sphinkter "saspiežu") - vārstuļveida ierīce, kas regulē organisma viena orgāna satura pāreju citā (vai no vienas cauruļveida orgāna daļas citā). Bieži sfinktera lomu pilda riņķveida slēdzējmuskulis, kas saraujoties sašaurina vai noslēdz ieejas vai pārejas atveri).





07

Publicēts: вторник, 7 Июля 2009
Skatīts 51344





© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas



Рига, Латвия
Piektd., 19/04
diena

mākoņains

/images/weather/d_2_10_0_0.jpg
3°..5°

Vējš ZR, 4-6 m/s
Atm. spiediens 752..754 mm
Piektd., 19/04
vakars

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
1°..3°

Vējš ZR, 1-3 m/s
Atm. spiediens 751..753 mm
Sestd., 20/04
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
0°..2°

Vējš R, 0-2 m/s
Atm. spiediens 753..755 mm
Sestd., 20/04
rīts

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
2°..4°

Vējš R, 1-3 m/s
Atm. spiediens 754..756 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 2 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022