Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības



FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod




Džeks Njūmens, MD, FRCPC

No krievu valodas tulkoja Liene Nikitina-Zaķe.


Ar krūti barotu bērnu mammas bieži vien jautā kā uzzināt vai viņu bērniem pietiek krūts piena. Krūts nav pudele - nesanāk to pacelt pret gaismu lai labāk apskatītu iedaļas un uzzināt cik mililitru piena bērns ir izdzēris. Mūsu ar cipariem un skaitļiem apzīmētajā sabiedrībā dažām mammām ir ļoti grūti samierināties ar to, ka nav iespējams uzzināt precīzu tilpumu, kuru bērns ir izdzēris. Tomēr ir paņēmieni kā uzzināt vai bērns ir saņēmis pietiekoši. Ilgtermiņā - svara pieaugums ir vislabākais rādītājs vai bērnam pietiek piena. Tomēr svarā pieņemšanās likumi, kas tiek piemēroti bērniem, kuri baroti mākslīgi, var būt nepiemērojami krūtsbērniem.

Kā tad uzzināt?

Raksturīga zīšana.
Bērns, kurš izzīž lielus tilpumus piena no krūts, ļoti raksturīgi zīž. Kad mazulis saņem pienu (bet to viņš nesaņem tikai tāpēc, ka tur krūtsgalu mutē un izdara zīšanas kustības), jūs varat ievērot viņa zodiņa aizturi tajā brīdī, kad bērna mute maksimāli atvērusies un tūlīt pēc tam kad tā sākusi aizvērties, jo viena zīšanas kustība ir "plati atvērta mute - pauze - aizvērta mute". Ja jūs to gribat izjust paši, ielieciet mutē rādītājpirkstu un sāciet to zīst tā it kā jūs sūktu šķidrumu caur salmiņu. Kamēr jūs iesūcat šķidrumu, jūsu zods nolaižas un paliek nolaists tik ilgi, kamēr jūs sūcat šķidrumu. Kad jūs pārstājat sūkt, jūsu zods atgriežas vietā. Tāda pati pauze - zoda apstāšanās - nozīmē piena malku, kuru mazulis norij zīžot krūti. Jo ilgāka pauze, jo vairāk piena bērns ir saņēmis ar šo malku. Kad jūs iemācīsieties izšķirt šo pauzi, jūs varēsiet mierīgi ignorēt lielu daļu muļķību, kuras ir jānoklausās barojošām mātēm, tādas kā: "katrā barošanas reizē lieciet bērnu pie katras krūts uz 20 minūtēm". Bērns, kurš ir zīdis pirmo krūti tādā veidā - ar pauzēm - 20 minūtes no vietas, var vispār nesagribēt ņemt otru krūti. Bērns, kurš zīž krūti 20 stundas nerijot pienu, barošanas beigās vienalga būs izsalcis. Saitā www.theBirthDen.com/Newman.html ir videoklipi, kuri parāda kā identificēt šo te pauzi - bērna zodiņa aizturi. (tulkotāja no angļu val. piezīme: paša dr. Njūmena saitā arī ir šādi klipi)

Bērna vēdera izeja.
Pirmajās dienās pēc bērna dzimšanas bērna vēdera izeja ir tumši zaļš, gandrīz melns mekonijs. Mekonijs sakrājas zarnu traktā visas grūtniecības laikā. Tas viss iznāk ārā pirmajās dienās un apmēram trešajā dienā bērna vēdera izeja kļūst gaišāka - tas saistīts ar to, ka bērns sāk saņemt vairāk krūts piena. Parasti apmēram 5. dienā vēdera izeja izskatās kā tipiska krūtsbērna vēdera izeja. Normāla krūtsbērna vēdera izeja - ūdeņaina, sinepju krāsā un parasti ar neizteiktu smaržu. Tomēr autiņbiksīšu saturs var arī kardināli atšķirties no iepriekš aprakstītā. Bērns var kakāt zaļu vai oranžu, viņa vēdera izeja var saturēt graudiņus vai gļotas un pēc konsistences var būt līdzīga skūšanās putām (liela daudzuma gaisa burbulīšu dēļ). Tādas krāsas izmaiņas nenozīmē, ka kaut kas nav kārtībā. Tātad, ja mazulis saņem pietiekoši piena, viņa vēdera izeja kļūst gaišāka 3. dienā.

Vēdera izejas biežums un daudzums (tomēr nevajag fokusēties tikai uz to) - ir viens no vislabākajiem veidiem kā uzzināt vai bērns saņem pietiekoši daudz piena (pēc rīšanas esamības novērojuma - skat iepriekšrakstīto un video www.theBirthDen.com/Newman.html ). Pēc pirmajām 3 - 4 dienām bērna vēdera izejai vajadzētu kļūt biežākai un apjomīgākai. Tādejādi pirmās nedēļas beigās bērnam būtu jākakā kā minimums 2 - 3 reizes dienā, apjomīgi. Daudziem bērniem autiņbikses jāmaina gandrīz pēc katras barošanas. Bērni, kuriem ceturtajā vai piektajā dienā vēl iziet mekonijs, jāatrāda klīnikā tajā pašā dienā. Bērnam, kurš kakā tikai brūnu, visticamāk arī nepietiek piena, bet šis rādītājs nav tik informatīvs.

Daži bērni pēc pirmajām 3 - 5 nedēļām var pēkšņi izmainīt defekācijas ritmus no "vairākas reizes dienā" uz "reizi trijās dienās" vai pat retāk. Dažiem bērniem izdodas nekakāt 15 un vairāk dienas. Ja bērns kopumā jūtas labi un labi attīstās, un viņa vēdera izejas konsistence ir mīksta vai pastveidīga, dzeltenā krāsā, tad tas nav aizcietējums, un nav iemesls uztraukumam. Jebkāda ārstēšana nav nepieciešama un ir nevēlama, jo nav jāārstē tas, kas ir normāls.

Ja bērnam pirmajās 5 - 21 dienās nav apjomīgas vēdera izejas vismaz reizi diennaktī, jāatrādās krūts barošanas klīnikā (jāsaņem konsultācija krūts barošanas jautājumos) tajā pat dienā. Parasti, ja šajā periodā vēdera izejas apjoms ir nenozīmīgs un vēders iziet reti, tas nozīmē, ka bērns saņem par maz krūts piena. Protams, mēdz būt izņēmumi, un viss var būt labākajā kārtībā, tomēr pārbaudīties nekad nenāk par sliktu.

Urinācija.
Ja jūs diennakts laikā bērnam, kas vecāks par 4 -5 dienām, nomainījāt kā minimums 6 līdz malām pilnas (nevis vienkārši mitras) autiņbikses, variet būt pārliecināti, ka jūsu bērnam piena pietiek (gadījumā ja viņš ēd tikai krūts pienu). Diemžēl jaunās "superuzsūcošās" vienreizējās autiņbikses tiešām liekas sausas, pat ja ir pilnas līdz malām. Bet ja tās ir pilnas, tās ir smagas. Jāatzīmē gan, ka šī pazīme nav precīza, ja bērns papildus tiek dzirdināts ar ūdeni (kurš jebkurā gadījumā krūtsbērniem nav nepieciešams, un, ja to dod no pudeles, var negatīvi ietekmēt veiksmīgu krūts barošanu). Par 2 - 3 dienām vecāka bērna urīnam jābūt praktiski bezkrāsainam, lai gan, ja tas kādu reizi ir tumšāks, arī tas nav pamats uztraukumam.

Pirmās 2 - 3 dienas pēc dzemdībām dažiem bērniem ir rozā vai sarkans urīns. Tas nav iemesls panikai, un tas nenozīmē ka bērns dehidratējies. Neviens nezin kāpēc tā notiek un cik nenormāli tas ir. Nešaubīgi tas ir saistīts ar to, ka bērns saņem mazāk piena nekā tas, kuru baro no pudelītes, bet bērns kuru baro mākslīgi nav etalons, pēc kura jāvadās barošanā ar krūti. Tomēr šāda urīna parādīšanās signalizē, ka vajag bērnu ļoti kvalitatīvi pielikt pie krūts un sekot, ka viņš tiešām rij pienu, kad zīž. Pašās pirmajās dienās bērns var izzīst pienu tikai tādos gadījumos, kad viņš labi satvēris krūti. Barošana ar pudelīti, no tasītes, ar pirksta metodi - tas neatrisina esošo problēmu - tikai urīns nebūs iesārts izrakstoties no dzemdību vietas. Satvēriena korekcija un krūts saspiešana (sk. rakstu Protokols kā palielināt bērna izzīsto piena daudzumu) parasti šo problēmu atrisina. Ja satvēriena korekcija un krūts saspiešana vēlamo rezultātu nesniedz, var dot papildus šķidrumu, neizmantojot pudeli. Bērns var nesaņemt pietiekoši piena ja ir ierobežots zīšanas ilgums vai biežums.

Viss zemāk uzskaitītais NEDER kā piena pietiekamības vai nepietiekamības kritērijs:

  • Jūs nejūtat krūts piepildīšanos. Lielākā daļa mammu nejūt krūts pierietēšanu pēc pirmajām dienām vai nedēļām. Jūsu ķermenis vienkārši piemērojas jūsu bērna vajadzībām. Šāda izmaiņa var notikt pēkšņi. Dažas mamma vispār nekad nejūt pierietēšanu vai krūts piepildīšanos, bet brīnišķīgi baro savus bērnus.
  • Bērns guļ visu nakti. Nav obligāti. Desmit dienas vecs bēbis, kurš, piemēram, guļ visu nakti, var patiesībā saņemt par maz piena. Pārāk "labs" bērns, vai miegains bērns, kurš jāmodina uz barošanām, patiesībā var nesaņemt pietiekoši piena. Ir, protams, daudzi izņēmumi, bet tomēr griezieties pēc palīdzības pēc iespējas ātrāk.
  • Bērns kliedz pēc barošanas. Lai gan bērns var raudāt no bada arī pēc barošanas, tomēr ir arī ļoti daudz citu iemeslu viņa brēkšanai. Apskatiet rakstu par zīdaiņu kolikām. Neierobežojiet barošanas laikus. Lai bērns sākumā izzīž pienu no vienas krūts, pirms jūs piedāvājat viņam otru.
  • Bērns zīž krūti bieži un/vai ilgi. Vienai mātei barošana apmēram ik pēc 3 stundām var likties bieža, citai 3 stundas ir gara pauze starp barošanām. Vienai mammai barošana, kas ilgst 30 minūtes ir gara, citai - īsa. Nav nekādu noteikumu cik ilgi vai cik bieži bērnam būtu jāzīž. Nav taisnība, ka bērns saņem 90% nepieciešamā piena pirmajās 10 ēšanas minūtēs. Ļaujiet bērnam pašam izvēlēties savu barošanas grafiku, un viss būs labi - ja bērs zīžot rij pienu un kakā 2 - 3 reizes dienā ar lielu apjomu. Atcerieties, ka bērns spēj pavadīt pie krūts 2 stundas, bet ja tajā pat laikā viņš reāli saņēmis pienu (zīšanas tips "plati atvērta mutīte - pauze - aizvērta mutīte") tikai 2 minūtes, viņš vienalga būs izsalcis barošanas beigās. Ja bērns aizmieg pie krūts, jūs varat izmantot krūts saspiešanu, lai palielinātu piena plūsmu (skat. rakstu par krūts saspiešanu). Ja jūs jebkas uztrauc, griezieties pēc palīdzības (krūts barošanas klīnikā), bet nesteidzieties uzsākt piebarošanu.
    Ja tas ir patiešām nepieciešams, to var dot neizmantojot pudeļu knupjus piebarošanā.
  • Es varu atslaukt tikai 15 gramus piena (pusunci). Tas neko nenozīmē un jums par to nav jāuztraucas. Un jums nav jāatslauc tikai "lai uzzinātu". Lielākajai daļai mammu ir daudz piena. Biežāk problēma ir tajā, ka bērns netiek pie tā piena, kas viņam ir pieejams - dēļ tā, ka nav pareizi satvēris krūti vai tādēļ, ka neefektīgi zīž, vai arī abu iemeslu dēļ. Daudzos gadījumos to ir ļoti viegli izlabot.
  • Kad bērnam pēc krūts barošanas piedāvā pudeli, viņš ēd vēl. Tas nav rādītājs, ka bērns joprojām ir izsalcis. Un izmantot šāda veida testēšanu nav labi, jo var nojaukt krūts barošanu.

Piecas nedēļas vecs bērns pēkšņi sāk izliekties pie krūts, bet joprojām izskatās izsalcis. Tas nenozīmē ka piena kļuvis mazāk vai ka tas "sadedzis". Pirmajās nedēļās bērni bieži aizmieg pie krūts, kad piena plūsma kļūst vājāka, pat ja viņš vēl nav pieēdies. Kad bēbis kļūst vecāks (4 - 6 nedēļas), viņš vairs nav ar mieru aizmigt šādos apstākļos, un tā vietā sāk izliekties pie krūts vai kļūst neapmierināti. Piena daudzums nav mainījies, mainījies ir bērns. Izmantojiet krūts saspiešanu, lai palielinātu piena plūsmu.

Piezīme: par svariem un bērna svēršanu.
Svari ir dažādi. Mēs esam dokumentējuši būtiskas atšķirības rādījumos starp dažādiem svariem. Bieži vien bērna svars tiek noteikts kļūdaini. Labi saslapināts frotē autiņš var svērt pat 250 gramus vai pat vairāk, tāpēc bērnus jāsver vai nu kailus, vai tiko uzvilktās sausās autiņbiksēs.

Daudzi noteikumi, kā bērnam jāuzņem svars, ir balstīti uz tādu bērnu novērojumiem, kas saņem mākslīgo barošanu. Šādi noteikumi ne vienmēr atbilst krūtsbērniem. Nedaudz lēnāku startu var vēlāk kompensēt, sakārtojot krūts barošanu. Bērnu auguma un svara pieauguma grafiki - tās ir tikai rekomendācijas.





14

Publicēts: суббота, 14 февраля 2009
Skatīts 34526





© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas



Рига, Латвия
Ceturtd., 12/12
nakts

nedaudz mākoņains

/images/weather/n_1_10_0_0.jpg
2°..4°

Vējš ZR, 3-5 m/s
Atm. spiediens 766..768 mm
Ceturtd., 12/12
rīts

nedaudz mākoņains

/images/weather/d_1_10_0_0.jpg
0°..2°

Vējš R, 3-5 m/s
Atm. spiediens 766..768 mm
Ceturtd., 12/12
diena

nedaudz mākoņains

/images/weather/d_1_10_0_0.jpg
1°..3°

Vējš R, 5-7 m/s
Atm. spiediens 764..766 mm
Ceturtd., 12/12
vakars

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
-1°..1°

Vējš ZR, 4-6 m/s
Atm. spiediens 767..769 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 1 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022