Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības


nabassaite.lv

FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod
psihologs-perinatologs Ž.V. Caregradskas teksta

No krievu valodas tulkoja Liene Nikitina-Zaķe.

Nodaļa no vidējā medicīnas personāla mācību materiāla "Veiksmīga barošana ar krūti, mātes un bērna psiholoģiskā vienotība", materiāls tapis pēc Krievijas Federācijas Veselības Ministrijas pasūtījuma, ar WHO/UNICEF atbalstu.


Pirmo trīs mēnesu laikā visi zīdaiņi bieži raud, jo raudāšana ir vienīgais veids kā jaundzimušais var pastāstīt mammai par to, ka viņš jūtas slikti. Lai mazulim rastos labvēlīgs priekstats par apkārtējo pasauli kurā viņš tagad dzīvo, nevienu viņa lūgumu pēc palīdzības nedrīkst atstāt bez ievērības. Vēl precīzāk - mātes reakcijai jābūt zibenīgai. Jo ātrāk māte atbild uz bērna saucieniem, jo mazāk tiek negatīvi noslogota mazuļa nervu sistēma un viņam rodas pozitīvāks priekšstats par pasauli viņam apkārt.

Interesants ir fakts, ka mātes attieksmi pret sava bērna raudāšanu diktē viņas intelektuālais līmenis un kultūra, kurā viņa dzīvo. Piemēram Rietumeiropas un ASV mammu bēni raud biežāk un ilgāk, un tas ir saistīts ar mammas atbildes reakciju uz bērna saucieniem - raudāšanu. Antropoloģe no Kornellas institūta, grāmatas "Mūsu bērni, mēs paši" ("Our babies, Ourselves") autore Meredita Smola raksta: "Rietumos mamma atsaucas uz bērna raudāšanu vidēji minūtes laikā - parasti paņem bērnu rokās un nomierina. Bērni, kuri piedzimst tur, kur vēl ir spēkā pirmatnējās mednieku/vācēju civilizācijas iezīmes (piemēram Botsvanā), raud tikpat bieži, bet laika ziņā - divreiz mazāk. Afrikāņu mammas atsaucas uz bērna raudām pieliekot viņu pie krūts 10 sekunžu laikā" - tur mazuļus baro apmēram četras reizes stundā, turlāt bez jebkāda režīma, lai cik dīvaini tas liktos mūsu mammām, kuras atbalsta barošanas režīmu. Šobrīd visā pasaulē mainās attieksme pret mazuļu raudām - pamazām tiek atzītas bērna tiesības pieprasīt uzmanību.

Vai bērnu raudāšana ir veselīga? Daudzi vecāki mūsdienas domā ka vecā paruna "Lai kā bērns tiktu nodarbināts, ka tik neraud" (чем бы дитя ни тешилось — лишь бы не плакало) nozīmē tikai to, ka vajag bērnam piedāvāt izklaidi lai varētu netraucēti nodarboties ar savām lietām. Tomēr šīs parunas jēga ir pavisam cita. Pieredzējuši vecāki ar šo parunu vēlējās norādīt jaunajiem vecākiem to vienkāršo patiesību, ka bērnam vispār nebūtu jāraud. Skaitījās ka mazulim raudāt ir kaitīgi, tas bojā viņa raksturu un traucē normāli attīstīties. Šis uzskats ir pilnīgi pierādījies. Pastāvīgi raud vai nu slims, vai neuzmanīgu vecāku bērns. Uzskats, ka ar raudāšanu bērns attīsta plaušas - tas ir attaisnojums tiem, kuri nevar vai pat nevēlas pareizi kopt savu mazuli. Vesels, pareizi aprūpēts bērns nesāks raudāt bez iemesla. Ja mazais sācis raudāt - tātad viņu kautkas nomāc un mammai pēc iespējas ātrāk ir jānoskaidro raudu iemesls un tas jānovērš.

Jaundzimušo raudāšanas biežākie iemesli

 • nepieciešams fizisks kontakts ar mammu;
 • vēlēšanās zīst krūti - izsalkuma vai zīšanas refleksa remdēšana;
 • bērns vēlas lai viņu pašūpo;
 • bērns vēlas aizmigt, jūt nogurumu un vispārēju diskomfortu;
 • bērns vēlas urinēt vai atbrīvot zarnu traktu;
 • bērnam ir auksti;
 • bērnas slikti jūtas (intrakraniālā spiediena pieaugums, nervu sistēmas traucējumi, paaugstināta uzbudināmība hipertonuss, hipotonuss, attīstības traucējumi, adaptācijas perioda fizioloģiska norise, iekaisuma vai saauktēšanās sākums, ādas slimības vai izsutumi);
 • ādas paaugstināts jūtīgums, trauksme vai bailes, nepietiekošs kontakts ar mammu vai apkārtni;
 • dzemdību stresa sekas, atmiņas par pavadīto laiku dzemdē;
 • reakcija uz ģeomagnētiskiem un atmosfēras notikumiem, Mēness fāzes.

Vecākiem derētu zināt, ka jaundzimuša bērna raudām un nemieram vienmēr ir kāds nopietns iemesls. Šis iemesls ir jāatrod un pēc iespējas ātrāk jālikvidē. Parasti bērni, kuru aprūpe ir noorganizēta pēc pakāpeniskās adaptācijas principiem, raud ļoti reti. Daudzi vecāki baidās, ka reaģējot uz katru bērna pīkstienu un pilnībā pakļaujoties bērna vēlmēm, viņi bērnu izlutinās. Šādām bailēm nav nekāda pamata, jo mazuļus līdz gada vecumam izlutināt vienkārši nav iespējams. Šajā vecumā ir iespējams tikai radīt bērna uzticēšanos apkārtējai pasaulei, vai to sagraut.

Kādas mēdz būt raudas Pēc jaundzimušā raudām pieredzējusi mamma spēj noteikt raudāšanas iemeslu. Izsalkuša bērna raudas atšķiras no raudāšanas, kuru izsauc sāpes vai diskomforts. Ja māte ir uzmanīga, tad pakāpenski viņa iemācās atšķirt kāpēc raud viņas bērns un zinās kā skan izsalkuma raudāšana, mammas saukšana, diskomforts vai sāpes, vēlme iemigt.

Apskatīsim dažādu raudāšanas veidu pazīmes:

 • Mammas saukšana: bērns raud 5 - 6 sekundes, tad, gaidot rezultātu, taisa pauzi 20 - 30 sekundes. Tad kliedz vēl apmēram 10 sekundes un atkal apklust uz 20 - 30 sekundēm. Šis cikls atkārtojas vairākas reizes, pie tam kliegšanas fāzes ilgums pakāpeniski pagarinās, kamēr pāriet nepārtrauktā kliegšanā.
 • Izsalkuša bērna raudas: sākas ar saukšanas raudāšanu. Ja mamma atnākusi un paņēmusi viņu rokās, bet nedod krūti, tad raudāšana pāriet dusmīgā brēkšanā kas tiek pavadīta ar krūti meklējošām galvas kustībām, pie kam meklēšanās laikā bērns apklust. Ja māte arī tad neiedod krūti, raudāšana kļūst histēriska.
 • Raudāšana sāpju gadījumā: šī ir raudāšana, kurā var saklausīt ciešanas un bezizeju. Šīs ir diezgan vienmuļa un nebeidzama raudāšana, kuras laikā šad tad izskan izmisīgi kliedzieni, kas visticamāk ir saistīti ar sāpju sajūtas paasināšanos.
 • Raudāšana urinācijas/defekācijas gadījumā: raudāšana līdzīga pīkstieniem un činkstēšanai, kura pāriet kliedzienā tieši pirms urinācijas/defekācijas akta, ja māte nesaprot šo raudāšanu un nepalīdz bērnam.
 • Vēlme iemigt: vienmuļa činkstēšana-sūdzēšanās, kuru pavada žāvas un acu aiztaisišana.

Bez augstākminētā bērna raudās var saklausīt dažādus emocionālos stāvokļus - apvainošanos, trauksmi, dvēseles ciešanas, bezizeju u.c.

Vecāku izturešanās raudāšanas laikā Pirmais un galvenais likums - ja mazais sācis raudāt, viņu jāpaņem rokās un jāpiedāvā krūts. Ja viņš sācis raudāt jau esot rokās, jāpiedāvā krūts un jāpašūpo. Ja bērns nenomierinās vai nevēlas ņemt krūti, bet māte nespēj izskaidrot raudāšanas iemeslus - jāmēģina tos noskaidrot. Lai to izdarītu, bērns jāmēģina "izsēdināt" (turot aiz augšstilbiem piespiest celīšus pie vēderiņa), vai nomainīt autiņus, ja viņš jau visu izdarijis pats, pamēgināt pašūpot mazuli un nolikt viņu gulēt. Ja augstākminētais nedod ātru rezultātu, tad jāpārbauda un jālikvidē iespējamie ādas kairinājumi - japārbauda apģērbs, ratiņu vai guļvietas stāvoklis, jāpārbauda vai nav nolocījusies austiņa, vai nav kādi izsutumi un izsitumi.

Cenošoties nomierināt bērnu mātei pašai jābūt mierīgai. Diezgan bieži bērni raud reaģējot uz mātes nervozitāti vai vispārēju nelabvēlīgu atmosfēru ģimenē. Tāpēc sievietei jānomierinās un jānovērš savas nervozitātes iemesls.

Ja viss šis nedod nekādu rezultātu, iespējams ka raudāšanas iemesls ir rupjas kļūdas bērna kopšanā un derētu pakonsultēties pie psihologa-perinatologa, lai šādu kļudu nekavējotis novērstu. Raudāšanas iemesls var būt arī bērna sliktā pašsajūta slimības dēļ un jāizsauc ārsts. Kamēr vecāki gaida speciālista ierašanos nedrīkst bērnu pamest likteņa varā, viņš ir nepārtraukti jānēsā uz rokām, bieži jāpiedāvā krūts, jāmaina autiņi, jāseko ādas stāvoklim, jo šādi pasākumi jebkurā gadījumā uzlabo mazuļa pašsajūtu.

31

Publicēts: четверг, 31 Июля 2008
Skatīts 32614Šis raksts ir izvietots mūsu mājas lapā ar laipnu centra „Rožana” atļauju.© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujasРига, Латвия
Piektd., 17/08
vakars

mākoņains

/images/weather/n_2_10_0_0.jpg
20°..22°

Vējš DA, 1-3 m/s
Atm. spiediens 762..764 mm
Sestd., 18/08
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
17°..19°

Vējš DA, 2-4 m/s
Atm. spiediens 762..764 mm
Sestd., 18/08
rīts

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
20°..22°

Vējš DA, 1-3 m/s
Atm. spiediens 762..764 mm
Sestd., 18/08
diena

apmācies

/images/weather/d_3_10_0_0.jpg
25°..27°

Vējš D, 2-4 m/s
Atm. spiediens 761..763 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 656 viesu un 43 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2015