по-русски latviski |
| Drema, Natālija Maņkovska, sertificēta zīdīšanas konsultante IBCLC, doula Krūšu mainīšanas ritmiCik ilgi ir jābaro mazulis ar vienu krūti, kad pārlikt pie otras un vai vienas ēdināšanas reizē dot vienu krūti vai abas? Daudzām māmiņām, uzsākot zīdīšanu, parādās visi šie jautājumi. Uz tiem ir diezgan grūti sniegt viennozīmīgas atbildes. Likums „viena ēdienreize — viena krūts” man ilgstoši bija kā aksioma. Šo likumu es izlasīju vēl ilgi pirms pati kļuvu par māmiņu un sāku zīdīt savu mazuli. Manā gadījumā šis likums darbojās lieliski, un pastāvīgi saskaros arī ar citām māmiņām, kurām veicas tikpat labi. Internetā ir daudz rakstu, kuros pilnīgi loģiski un argumentēti tiek paskaidrots, kāpēc jārīkojas tieši tā un ne citādi, un arī es pati, kad kļuvu par krūts ēdināšanas konsultantu, dalījos ar šo informāciju tālāk. 2012.gada aprīlī AKEB (krūts ēdināšanas konsultantu asociācija, krievu val. — Ассоциация Консультантов по Естественному Вскармливанию) konferencē Maskavā uzstājās Džeks Ņūmens, kanādiešu pediatrs un viens no pasaulē pazīstamākajiem krūts ēdināšanas konsultantiem. Tas, ko viņš stāstīja, apgrieza otrādi manus priekšstatus par krūšu mainīšanas ritmiem, un likums „viena ēdienreize — viena krūts” man vairs nav aksiomu. Kāpēc? Tāpēc ka katram likumam ir izņēmumi. Jā, vairums māmiņu veiksmīgi var zīdīt savu mazuli ar vienu krūti vienā ēdienreizē. Tomēr, ir māmiņas, kas bērniņus zīda savādāk, vai arī kurām šobrīd tas būtu jādara savādāk. Pamēģināsim tikt skaidrībā, kā mainīt krūtis, un sāksim no paša sākuma.
Krūšu mainīšana pēcdzemdību pirmajās dienās, pirms vēl parādījies piens: kamēr krūtīs vēl ir pirmpiens, kas tiek izstrādāts salīdzinoši nelielos daudzumos, krūšu „dežūras” var būt pietiekoši īsas. Kā bieži vien saka stacionārā: „mainām krūtis katras 15 minūtes”. Jā, patiešām, ja mazulis ir labi piezīdies un ilgi un ar prieku darbojas pie krūts, tad ir vērts šādam censonim otru krūti piedāvāt pēc minūtēm 10-15. Bērniņš saņems vairāk pirmpiena (un tas ir ļoti veselīgs produkts!) un veicinās piena izstrādi abās krūtīs. Viss mainās, parādoties pienam, un „15 minūšu likums” pārstāj darboties. Viss kļūst gan vieglāk, gan sarežģītāk, jo turpmāk ir jāvēro nevis pulkstenis, bet gan savas krūtis un bērniņu. Tātad:
Nekas nav saprotams? Tātad VĒROJAM BĒRNIŅA UZVEDĪBU PIE KRŪTS! Lai saprastu, kā bērniņš ēd, un vai pieniņš tam nonāk pietiekošā daudzumā, zīdīšanas laikā ir jāvēro mazuļa zodiņš. Ja pieniņš ar labu strūklu līst bērniņam mutē, tad mazais to norij, un zods kustās lēnām. Tāpat kā mums, kad dzeram no krūzes. Šādi izskatās efektīva zīdīšana. Ja zīdīšana ir neefektīva, tad pieniņš bērnam nonāk mutē pilienu veidā, un bērniņš (iespējams) ir izsalcis, tāpēc aktīvi zīž, un viņa zodiņš kustās ātri. Mazulis it kā košļā krūti. Šādi var izskatīties neefektīva zīdīšana.
Kas parasti notiek zīdīšanas laikā:
Mazulis, kurš nav kārtīgi paēdis, uzvedīsies savādāk. Visticamāk, kad piena strūkla aptrūksies, viņš turpinās intensīvi strādāt ar žokli un „košļās” krūti, lai dabūtu pieniņu, kas viņam nav pieticis. Viņš arī sāks dusmoties, mīcīt krūti ar rociņām, raudāt... Tomēr galvenais rādītājs bērna uzvedībā ir ātrās košļāšanas kustības, kad viņš zīž krūti. Māmiņai krūts ir kļuvusi acīmredzami mīkstāka un tukšāka nekā zīdīšanas sākumā. Ko iesākt? Vispirms izmantojam saspiešanas tehniku. Tas nozīmē, ka, ja krūts jau kļuvusi mīksta, bet bērniņš grib vēl, pamēģiniet ar pirkstiem saspiest krūti aptuveni 5-6 centimetros no areolas un paturēt tā kādu laiciņu. Tas izskatās aptuveni šādi. Šādā veidā parasti piena strūkla pastiprinās, un mazulis atkal sāk „dzert”. Ja pēc krūts saspiešanas bērns turpina to „košļāt”, jo vēlamā piena strūkla tomēr nenonāk viņam mutē, tad var dot arī otru krūti. Visdrīzāk, saņēmis otru krūti, mazulis izzīdīs to, kas viņam nepieciešams, un atlaidīs krūti un/vai iemigs. Un tas nozīmē, ka šobrīd abu krūšu piedāvāšana mazulim ir optimāla. Atslēgas vārds ir „šobrīd”. Lūk aptuveni ir tās situācijas, kad varētu būt nepieciešama zīdīšana ar abām krūtīm:
Vēlos pasvītrot, ka šīs ir iespējamās situācijas, bet tas nebūt nenozīmē, ka, ja jūs zīdāt 5 mēnešus vecu bērnu, tad jums ir obligāti vienā ēdienreizē jādod abas krūtis. Vērojiet bērna uzvedību pie krūts! Pārāk biežas un haotiskas mazuļa pārlikšanas no vienas krūts pie otras bez iemesla (piemēram, māmiņai liekas, ka viņai ir par maz piena un viņa panikā baro mazo vienalga kā – lai tik viņš būtu paēdis) var radīt nevēlamas sekas. Ja bērns pastāvīgi saņem lielu piena daudzumu ar paaugstinātu laktozes saturu („sākuma pieniņu”), viņam var sākties problēmas ar tā uzsūkšanos organismā, un viņam var parādīties zaļgana vai putojoša vēdera izeja, un bērniņš var kļūt nemierīgs, jo izjūt diskomfortu zarnu traktā. Tāpēc novērtējam bērna uzvedību pie krūts pēc iespējas objektīvi. Un, ja šobrīd jūsu bērnam pietiek ar vienu krūti, tad dodiet vienu. Ja nepieciešamas abas – dodiet abas.
Zīdīšana ir savstarpēja mijiedarbība starp mammu un bērniņu. Tāpēc ir jākoncentrējas tieši uz bērnu un savām sajūtām. Ja nespējat tikt skaidrībā pašas, nekautrējieties jautāt pēc palīdzības. Apspriežam šeit
© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas |
Рига, Латвия | |||
Svētd., 01/12 vakars 1°..3° | Pirmd., 02/12 nakts 1°..3° | Pirmd., 02/12 rīts 1°..3° | Pirmd., 02/12 diena 2°..4° |
Piedavāts Gismeteo.Ru |