по-русски latviski |
|
Kā jāēd grūtniecei un jaunajai māmiņai?Sievietei ir vienlīdz svarīgi uzņemt pietiekami daudz dažādu produktu gan pirms grūtniecības, gan tās laikā, gan arī pēc dzemdībām. Veselīga ēdienkarte veicina tāda mātes piena veidošanos, kas ir vispiemērotākais zīdaiņa augšanai un attīstībai. Vairumam sieviešu grūtniecības laikā uzkrājas zināma tauku rezerve, kas tiek izlietota piena "ražošanai" pirmajos zīdīšanas mēnešos. Ja tādas rezerves nav, tad barības vielas tiek ņemtas no sievietes ķermeņa audiem, un viņa zaudē svaru. Ja sievietes uzturs ir daudzveidīgs, un ēdiena pietiek, tad viņa dabiski apēdīs vairāk olbaltumvielu, minerālvielu un vitamīnu, kas nepieciešami piena izstrādei. Tam tiek patērētas aptuveni 700 kilokalorijas diennaktī. Apaļīga sieviete no tauku rezervēm patērē aptuveni 200 kilokalorijas dienā. Papildus ar ēdienu jāuzņem 400 - 500 kcal, tas ir, piemēram, 200 -300 grami maizes, 250 - 350 grami biezputras vai gaļas. Ja šīs kalorijas tiek uzņemtas ar daudzveidīgu pārtiku, tad automātiski tiek uzņemtas arī nepieciešamās olbaltumvielas, vitamīni un minerālvielas. Ēdot veselīgi, grūtniecei vai zīdītājais nav nepieciešami papildus mākslīgie vitamīni, jo nepieciešamās vielas tiek uzņemtas ar pārtiku. Atcerieties - ja ēdat pietiekami daudz, tad piens veidosies, lietojot jebkādus pārtikas produktus. Ja zīdīšana netiek ierobežota, tad bērns saņems visu, kas viņam nepieciešams. Ja tomēr ir nepieciešami papildus vitamīni un mikroelementi, tad vēlams lietot ar vitamīniem bagātinātus pārtikas produktus. Piemēram, speciālus maisījumus un biezputras, kas paredzētas grūtniecēm un zīdītājām. Nav nepieciešams ēst pārāk daudz - tas nepalielina laktāciju. Jāēd sev par prieku. Nevajag arī lietot pārāk daudz šķidruma. Pietiek ar to, ka remdē slāpes. Parasti barojoša māmiņa izdzer 1,5 - 2 litrus šķidruma dienā. Karstā laikā šis daudzums palielinās. Veselīgas diētas pamatā ir augu valsts produkti. Tāpēc jālieto daudz dārzeņu, augļu, kartupeļu, makaronu izstrādājumu, graudaugu un pākšaugu, kombinējot tos ar mazāku daudzumu liesa piena, siera, kefīra un jogurta, kā arī ar liesu gaļu, zivīm un putnu gaļu. Cik vien iespējams, lietojiet vietējos augļus un dārzeņus, īpaši to sezonas laikā. Grūtnieces un barojošas sievietes nedrīkst pielietot dažādas ierobežojošas diētas, jo tas rada nepieciešamo barības vielu trūkumu. Vielas, kuru daudzums pienā ir atkarīgs no mātes ēdienkartes:
Ēdot daudzveidīgu pārtiku, visas sīs vielas tiek uzņemtas pietiekamā daudzumā. Tāpēc nav nepieciešams tās uzņemt zāļu preparātu veidā. Tomēr ja kādu no šīm vielām mātes nesaņem pietiekamā daudzumā, tad arī bērnam tās var trūkt. Vielas, kuru daudzums pienā nav atkarīgs no mātes ēdienkartes:
Tādu preparātu lietošana, kas satur šīs vielas, nepalielina to daudzumu mātes pienā. Ja zīdītāja neuzņem šīs vielas pietiekamā daudzumā ar pārtiku, tad nepieciešamais to līmenis pienā tiks nodrošināts no mātes organisma rezervēm. Kādi produkti jāierobežo grūtniecības un zīdīšanas laikā?Grūtnieces un jaunās māmiņas ēdienkartei jābūt daudzveidīgai. Tomēr dažus produktus der ierobežot. 1. Ierobežo ļoti alerģiskus produktus:
Šie produkti jāierobežo uzturā, bet nav jāizslēdz pavisam. Piemēram, barojošai māmiņai nevajag apēst glāzi riekstu vai medus dienā. Tāds daudzums šo produktu nepalielinās piena daudzumu, toties var izraisīt alerģiju bērnam.
2. Ierobežojiet tādus produktus, kurus jūsu mazulis slikti panes - viņam rodas kolikas, atgrūšana, vēdera izejas traucējumi, alerģiskas reakcijas. Parasti šādu produktu nav daudz. Izslēdiet tos no ēdienkartes tikai pēc tam, kad novērojat bērnam reakciju uz tiem. Veselīga uztura principi 1. Lietojiet daudzveidīgu pārtiku, lielākai daļai no tās jābūt augu nevis dzīvnieku izcelsmes. 2. Maizi, miltu izstrādājumus, putraimus, kartupeļus ēdiet vairākas reizes dienā. 3. Ēdiet vairākas reizes dienā dažādus dārzeņus un augļus, labāk svaigus un vietējas izcelsmes. 4. Aizstājiet treknu gaļu un gaļas izstrādājumus ar pākšaugiem, graudaugiem, zivīm, putnu gaļu vai citu liesu gaļu.
6. Dzeriet pienu ar zemu tauku saturu un lietojiet citus piena produktus (kefīru, rūgušpienu, jogurtu, sieru) ar pazeminātu tauku un sāls saturu. 7. Izvēlieties produktus, kas satur maz cukura, lietojiet cukuru mērenā daudzumā, ierobežojiet savā ēdienkartē saldumus un saldinātos dzērienus. 8. Lietojiet mazāk sāls. Kopējais sāls daudzums uzturā nedrīkst pārsniegt vienu tējkaroti (6 grami) dienā. Lietojiet jodēto sāli. 9. Ēdiena tvaicēšana, gatavošana mikroviļņu krāsnī, cepšana krāsnī vai vārīšana palīdz samazināt tauku, sviesta, sāls un cukura daudzumu gatavošana procesā. Slikta dūša un vemšana grūtniecības laikā.Parasti piemeklē sievieti grūtniecības pirmajos mēnešos (no 6. līdz 16. nedēļai). Simptomu saasināšanās visbiežāk ir ap 9. - 10. nedēļu. Derīgi padomi:
Dedzināšana.Sastopama 30-50% grūtnieču. Var parādīties jau 3. grūtniecības mēnesī. Parasti saasinās 3. trimestrī. Derīgi padomi:
Grūtnieču aizcietējumi35-40% grūtnieču mokās ar aizcietējumiem. Galvenais iemesls: organisma hormonu sistēmas pārkārtošanās atslābina zarnu trakta gludo muskulatūru. Citi aizcietējumu iemesli:
Aizcietējumi var radīt hemoroīdus un vēnu varikozo paplašināšanos. Profilakse un ārstēšana:
Šīs metodes ir vēlamākas nekā caurejas līdzekļu lietošana. Šķiedrvielu daudzumu uzturā palielina pakāpeniski, lai kuņģa un zarnu trakts paspētu pielāgoties ēdienkartes izmaiņām. Ja diētas izmaiņas nelīdz, tad jākonsultējas ar ārstu par vēderu mīkstinošu preparātu nozīmēšanu. Atcerieties:
Apspriežam rakstu un uzdodam jautājumus šeit
© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas |
Рига, Латвия | |||
Otrd., 12/11 nakts 1°..3° | Otrd., 12/11 rīts 1°..3° | Otrd., 12/11 diena 2°..4° | Otrd., 12/11 vakars 2°..4° |
Piedavāts Gismeteo.Ru |