Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības



FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod




Džeks Ņūmens, MD, FRCPC



Krūts saspiešana

Krūts saspiešanas mērķis ir turpināt piena plūsmu bērnam, gadījumos, kad bērns tikai zīž (sūc) krūti, bet neēd (nedabū pienu). Par ēšanu dēvēsim šādas bērna mutes kustības: “atver plati muti — pauze — aizver muti”, kad bērns dabū pilnu muti piena (skat. arī video vietnē www.breastfeedinginc.ca). Ja mazulis pārstāj ēst, māte var pielietot krūts saspiešanu, lai pārveidotu neefektīvu krūts zīšanu vai sūkāšanu, vai kodīšanu tādā zīšanā, kad mazulis turpina saņemt pienu. Krūts saspiešana veicina piena izdalīšanās refleksu (pēkšņa piena izdalīšanās, ko mātes jūt, zīdot bērnu vai izdzirdot bērna raudas (lai gan ne visas sievietes to jūt)). Šī tehnika var būt noderīga šādos gadījumos:

  1. Lēns svara pieaugums
  2. Kolikas (ar krūti barotam bērnam)
  3. Ļoti biežas barošanas un/vai ilgas barošanas
  4. Sāpīgi krūtsgali
  5. Atkārtoti piena sastrēgumi un/vai mastīti
  6. Ja bērns ātri aizmieg - lai liktu viņam turpināt efektīvi zīst
  7. "Slinkiem" bērniem vai mazuļiem, kuri uzturas pie krūts tikai mierinājumam. Ja bērniņš nav slinks, viņš uzreiz reaģē uz piena plūsmu.

Krūts saspiešana nav nepieciešana, ja viss ir kārtībā. Kad viss ir labi, māte ļauj bērnam pabeigt zīst vienu krūti un tad piedāvā otru. Kā zināt, ka mazulis ir pabeidzis zīst pirmo krūti? Tad, kad viņš tikai sūc krūti (ātri sūcieni bez pauzēm), bet vairs neēd (“plati atvērta mute - pauze - aizvērta mute”). Saspiešana palīdz bērnam tikt pie piena.

Krūts saspiešana darbojas īpaši labi bērna pirmajās dienās, palīdzot viņam saņemt vairāk pirmpiena. Jaundzimušajam nevajag daudz pirmpiena, tomēr kaut kādu daudzumu vajag. Labs krūts satvēriens un krūts saspiešana palīdz viņam to iegūt.

Dez zināt, ka:

  1. Bērns, kurš ir labi satvēris krūti, dabū pienu vieglāk nekā tāds mazulis, kura satvēriens nav pareizs. Bērns, kuram ir slikts satvēriens, izzīž pienu tikai tad, ja piens plūst strauji. Tātad, daudzas mammas un mazuļi labi tiek galā ar zīdīšanu, neskatoties uz nepareizu satvērienu, tāpēc, ka šīm sievietēm ir ļoti daudz piena. Tomēr, nepareiza satvēriena cena ir sāpīgi krūtsgali, kolikas un/vai mazulis, kurš visu laiku "karājas" pie krūts (un tikai īsu brīdi no šī laika viņš patiešām ēd).
  2. Dzīves pirmajās 3 - 6 nedēļās daudzi mazuļi mēdz aizmigt pie krūts, ja piena plūsma ir lēna, nevis, kad viņi ir jau paēduši. Tas nenozīmē, ka viņi ir slinki vai tikai vēlas mierinājumu pie krūts. Savukārt, pēc šī vecuma viņi var sāk rauties prom no krūts, ja piena plūsma palēninās. Tomēr dažrkārt raušānās prom no krūts sastopama arī jaunākiem bērniem, pat pirmajās dzīves dienās. Savukārt, citi bērni aizmieg pie krūts pat 3 vai 4 mēnešu vecumā, ja piena plūsma ir lēna.

Krūts saspiešana - kā to darīt (pielietot kopā ar Kā panākt, lai bērns izzīž vairāk piena (protokols))

  1. Turiet bērnu uz vienas rokas.
  2. Ar otru roku aptveriet krūti, novietojot īkšķi uz krūts vienas puses (iespējams, jums būs ērtāk likt īkšķi krūts virspusē), pārējos pirkstus pretējā pusē, tuvu pie krūšu kurvja.
  3. Vērojiet, kā bērns zīž, (skat. video pamācības), tomēr nav jākoncentrējas, lai pamanītu katru zīšanas kustību. Mazulis saņem pietiekamas piena devas, kad viņs ēd ar kustību "atver plati muti - pauze - aizver muti".
  4. Kad bērns tikai sūc krūti, bet vairs neēd ar kustību “atver plati muti - pauze - aizver muti", saspiediet krūti, lai palielinātu spiedienu visas krūts iekšienē. Nepārvietojiet pirkstus pa krūti bērna virzienā, tikai saspiediet krūti un noturiet. Ne tik stipri, ka sāp, un centieties neizmainīt areolas formu (areola ir tumšā josla ap krūts galu). Līdz ar saspiešanu mazulim vajadzētu atsākt ēst ar kustību "atver plati muti - pauze - aizver muti". Pielietojiet saspiešanu, kad bērns zīž krūti, bet neēd!
  5. Noturiet spiedienu, līdz pat ar saspiešanu bērns tikai sūc krūti, bet neēd, tad pārtrauciet saspiest. Pārtrauciet saspiešanu arī, ja bērns pārtrauc zīst vai arī bērns atsāk zīst, bet ne ēst. Bieži bērns pārtrauks zīst, tiklīdz spiediens tiks pārtrauksts, bet atsāks drīz pēc tam, kad piens atsāks plūst. Ja mazulis nepārtrauc sūkt krūti līdz ar spiediena atlaišanu, pagaidiet īsu brīdi un tad saspiediet vēlreiz.
  6. Saspiešana ir jāpārtrauc, lai atpūtinātu roku un ļautu pienam atkal pieplūst. Mazulis, kurš pārtraucis zīst, kad jūs atlaidāt krūti, sāks atkal zīst, tiklīdz sajutīs piena garšu.
  7. Kad mazulis atsāks zīst, visdrīzāk viņš ēdīs kārtīgi (“atver plati muti - pauze - aizver muti"). Ja nē, saspiediet krūti vēlreiz.
  8. Turpiniet šo visu ar pirmo krūti, līdz bērns vairs neēd pat ar krūts saspiešanu. Vēlams paturēt viņu pie krūts vēl kādu brīdi, jo var gadīties, ka piena izdalīšanās reflekss vēlreiz liks izdalīties pienam, un mazulis vēl labprāt paēdīs. Ja bērns tomēr vairs neēd, ļaujiet viņam atlaist krūti vai noņemiet viņu no krūts.
  9. Ja bērns vēlas vēl ēst, piedāvājiet otru krūti un atkārtojiet iepriekš minētās darbības.
  10. Ja vien jums nav sāpīgi krūtsgali, jūs varat šādi mainīt krūtis vairākas reizes.
  11. Turpiniet uzlabot krūts satvērienu.
  12. Atcerieties - saspiediet krūti, kad mazulis zīž, bet neēd pienu. Pagaidiet, lai bērns atsāk zīst; vislabāk ir nespiest krūti, kamēr mazulis pavisam ir pārtraucis zīst.

Pēc mūsu pieredzes augstāk aprakstītā metode darbojas vislabāk, taču ja jūs atrodat citu veidu, lai liktu mazulim ēst ar kustību "atver plati muti - pauze - aizver muti", lietojiet to. Pielietojiet jebko, kas ir vislabākais jums un jūsu mazulim. Kamēr krūts saspiešana nav sāpīga un kamēr mazulis ēd ar kustību “atver plati muti - pauze - aizver muti", tikmēr krūts saspiešana darbojas.

Jums nevajadzēs to darīs visu laiku. Kad zīdīšana nostabilizēsies, jūs varēsies ļaut tai noritēt dabīgi.


Apspriežam rakstu un uzdodam jautājumus


Avots: Breast Compression, February 2017©




26

Publicēts: вторник, 26 февраля 2019
Skatīts 3241





© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas



Рига, Латвия
Piektd., 19/04
diena

mākoņains

/images/weather/d_2_10_0_0.jpg
3°..5°

Vējš ZR, 4-6 m/s
Atm. spiediens 752..754 mm
Piektd., 19/04
vakars

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
1°..3°

Vējš ZR, 1-3 m/s
Atm. spiediens 751..753 mm
Sestd., 20/04
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
0°..2°

Vējš R, 0-2 m/s
Atm. spiediens 753..755 mm
Sestd., 20/04
rīts

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
2°..4°

Vējš R, 1-3 m/s
Atm. spiediens 754..756 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 1 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022