Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības



FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod




Margarita Līvmane, psihoterapeite


Rīgas dzemdību nams, tālr.26409300

No krievu valodas tulkoja Vera Plokšta


Visi ir dzirdējuši par jauninājumu dzemdībpalīdzībā – vīra piedalīšanās dzemdībās. Šis jauninājums visu laiku tiek pastiprināti apspriests gan speciālistu, gan pašu ģimeņu vidū. Pastāv viedoklis par šādas piedalīšanos negatīvu ietekmi uz vīrieša veselību. Citās kultūrās dažādos laikos vīrs bija nepastarpināts dzemdību procesa dalībnieks, kaut arī nepildīja vecmātes funkcijas. Viņa pienākums bija novērst sievietes uzmanību no viņas pārdzīvojumiem, rādot tādas pašas mokas savā ķermenī. Vai arī kā maori tautai, vienkārši dziedāt dzemdību dziesmu, izrādot prieku par tikšanos ar bērnu un pateicību dabai.

Šīs jautājums droši vien ir vispopulārākais topošo vecāku kursos. Es vienmēr saku, ka tas ir ļoti individuāli un ir atkarīgs no paša vīrieša, no tā, cik viņš ir sagatavots šim notikumam. Ja sieviete ir atvilkusi vīrieti pret viņa gribu, diez vai viņš būs par labu atbalstu šajā grūtajā periodā. Un tas notiek visai bieži, jo tagad dzemdības kopā ar vīru kļuva savā ziņā par modes parādību, pie tam ņemot vērā, ka ne pašai sievietei, ne it īpaši vīrietim nav noteikta priekšstata par to, kādēļ tas ir vajadzīgs.

Šis nav labākais variants – pierunātā tēta piedalīšanās dzemdībās. Kad kāds piedalās dzemdībās kā skatītājs, dzemdības var paildzināties un pat vispār apstāties. Citreiz gadās, ka dzemdībās piedalās kāds ļoti nobijies cilvēks, un tad var novērot, ka dzemdes kakliņš ilgi neatveras, mazulis it kā nogaida, kad šis cilvēks aizies prom. Ja kāds piedalās dzemdībās pret viņa gribu, tas noteikti negatīvi iespaidos dzemdību gaitu.

Cita lieta, kad tētis jūt, ka viņam vienkārši nepietiek zināšanu, un tādēļ viņš nav pārliecināts un nevar pieņemt galīgo lēmumu. Šajā gadījumā nesteidzieties ar lēmumu, nāciet uz nodarbībām. Paskatīsieties, paklausīsieties un atbilde pati atnāks. Vīrs, kas ir sagatavojies dzemdībām un vēlas palīdzēt savai sievai, ir vislabākais palīgs. Tomēr, pieredze rāda, ka ne katrs vīrietis ir spējīgs uzņemties tik lielu atbildību – kļūt par palīgu dzemdībās. Daži izrāda lielu satraukumu, pat bailes no dzemdībām, kaut arī bieži neatzīst to. Tas nemaz nenozīmē, ka šis vīrietis ir slikts vīrs un tēvs. Šādā veidā izpaužas neapzināta pretošanās šai tēmai, kas ir saistīta ar paša dzimšanas dzemdību traumu.

Mūsu nodarbībās mēs analizējam vīra izjūtas pirms sievas dzemdībām. Gadās, ka sievai beidzot kļūst skaidri iemesli, kāpēc pēdējā laikā vīrs bija „ļoti aizņemts darbā”. Citreiz sieviete, priecīgi izbaudot savu grūtniecību, pat neaizdomājas, kā jūtas vīrietis! Dažas apvainojas uz vīrieša „biezo ādu”, pat nenojaušot, kāda emociju vētra plosās zem šīs šķietami biezās ādas. Viens tētis šādi aprakstījis savas izjūtas sakarā ar sievas gaidāmajām dzemdībām: „Es it kā braucu lielā ātrumā pa stāvām ceļa virāžām, bet pie stūres atrodas mana sieva stāvoklī!” Manuprāt, šis apraksts dod visai skaidru priekšstatu par vīrieša bezpalīdzību, kad viņš nezina, ar ko viņš var palīdzēt savai sievai. Un tad vīrietim parādās visai dabīga vēlēšanās izvairīties no šādas nepatīkamās situācijas, kurā viņš nejūtas drošs. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai vīrietis zinātu, kādā veidā viņš var palīdzēt dzemdībās, un pārvarētu nedrošības sajūtu attiecībā pret medicīnas iestādi un dzemdībām.

Tātad, kādā veidā vīrs var palīdzēt dzemdībās? Vīrs var atgādināt sievai, ka ir jāatslābinās, var palīdzēt pareizi elpot, kopīgi veikt vingrinājumus, kurus apguva sagatavošanas kursos. Viņš var ieslēgt relaksējošo mūziku, dziedāt kopā ar sievu. Cilvēks uztver skaņas vibrācijas ne tikai ar ausīm, bet arī ar visu ķermeni. Mierīgās deju kustības, skaņu vingrošana, mūzikas skaņas un dziedāšana labvēlīgi iespaido bērnu un palīdz atslābt sievietei.

Sagatavošanas nodarbībās mūsu pāri mācās dejot dzemdībās. Kaut arī šī deja ir ļoti specifiska, ne visai dinamiska, drīzāk kā šūpošanās no vienas puses uz otru mūzikas pavadībā. Apskāvieni, mūzika, šūpošanās atslābina sievieti un sniedz miera un drošības sajūtu. Tas viss labvēlīgi iespaido dzemdību procesu un mazina sāpes. Vīrs var palīdzēt sievai ieņemt kādu pozu (piemēram, četrrāpus, tupus).

Vīrs var veikt atsāpinošo masāžu. Šāda masāža ir vecs un pārbaudīts paņēmiens spriedzes noņemšanai, tas labi palīdz dzemdību laikā. Lielākā daļa sieviešu atslābst dziļāk, kad tās glāsta un apmīļo dzemdību laikā, viņas mazāk satraucas, vieglāk panes sāpes. Dzemdību laikā sieviete kļūst ļoti jūtīga pret jebkādu iedarbību, īpaši pret pieskārieniem.

Dzemdību laikā pieskārieni pie dažām ķermeņa daļām izsauc atslābumu un nomierina, bet pie citām – var sakaitināt. Tādēļ mūsu nodarbībās mēs jau laicīgi trenējamies un iemācāmies speciālās masāžas paņēmienus. Kaut gan, kā rāda prakse, dzemdību laikā sievietei visvairāk ir nepieciešams tieši psiholoģiskais, emocionālais atbalsts. Jāatceras, ka dzemdības ir ilgs process un medicīniskais personāls nevar pastāvīgi atrasties blakus dzemdētājai. Bet sievietei šajā laikā ir ļoti svarīgi nepalikt vienai, būt ar tuvu, mīļoto cilvēku, kurš nevis formāli, bet ar dziļu uzmanību un interesi uztver procesu.

Ja vīrs pats izvēlas piedalīties, tad šai ģimenei ir lielas izredzes tālākās dzīves harmonizēšanai. Šāds kopīgi pārdzīvotais notikums kļūst par iespēju pārim garīgi pieaugt, kā arī atklāj lielus jaunā dzīves posma resursus.

Aicinājums tēvam no N.Kovaļenko grāmatas „Perinatālā psiholoģija”

Tēti!
Tēvs ir ģimenes dzīves pamats. Rūpīga un maiga attieksme pret sievu un gaidāmo bērnu ir viens no svarīgākiem faktoriem, kas veido bērnam laimes un spēka izjūtu, un tiek nodotas viņam caur mierīgu, par sevi pārliecinātu māti un mīlošu tēvu. Neaizmirstiet, ka arī Jūsu domas par bērnu viņam ir tik pat jūtamas, kā mammas domas. Viņš ir daļa no Jums, Jūsu turpinājums, viņš ir ļoti cieši un nedalāmi, kaut arī neredzami saistīts ar Jums. Tieši no Jums ir atkarīgs, kā dzemdēs Jūsu sieva, tieši Jūs varat radīt vislabvēlīgāko emocionālo vidi dzemdību laikā. Jūsu vēlēšanās un sievas atbalsts dzemdību laikā, bet rezultātā - veiksmīgas dzemdības un vesela, gudra, skaista un stipra bērna – Jūsu bērna - rašanās šajā pasaulē.

Sargiet Jūsu ieņemto dzīvību!
Esiet Jūsu topošā bērna dzīves avots un aizsargs!


Pieraksts uz nodarbībām un sīkāka informācija pa tālruni 26409300.

Nodarbības vada sertificētā psiholoģe psihoterapeite M.Līvmane (Sertifikāts Nr. РТ – 23)




08

Publicēts: понедельник, 8 Июня 2009
Skatīts 11152





© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas



Рига, Латвия
Trešd., 17/04
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
2°..4°

Vējš ZR, 1-3 m/s
Atm. spiediens 747..749 mm
Trešd., 17/04
rīts

mākoņains

/images/weather/d_2_10_0_0.jpg
4°..6°

Vējš ZR, 2-4 m/s
Atm. spiediens 749..751 mm
Trešd., 17/04
diena

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
7°..9°

Vējš ZR, 2-4 m/s
Atm. spiediens 751..753 mm
Trešd., 17/04
vakars

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
4°..6°

Vējš ZR, 1-3 m/s
Atm. spiediens 753..755 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 1 viesu un 0 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2022