Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības


nabassaite.lv

FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod
Izklāstītie fakti ņemti no grāmatas "Konsultācijas krūts barošanā" ("Консультирование по грудному вскармливанию"), autors Ž.V. Caregradska. Recenzents - I.M. Voroncovs, medicīnas ziņātnu doktors, profesors. Daži fakti tikuši izklāstīti saīsinātā variantā žurnālā "Mūsu mazulis" ("Наш малыш") 2000.gada janvārī.

No krievu valodas tulkoja Liene Nikitina-Zaķe.


Krūts barošanas posmi

Jaundzimis bērns pakāpeniski pāriet no viena barības uzņemšanas veida uz citu. Atrodoties mammas dzemdē, viņš saņem visas barības vielas caur nabas saiti. Pēc piedzimšanas bērns kļūst autonoms un sāk saņemt barību no mātes krūts, kas būtībā ir nabas saites turpinājums. Kad īsti viņš kļūst spējīgs ēst to pašu barību, ko ēd pieaugušie? Apskatīsim krūts barošanas galvenos posmus un aptuvenos to termiņus.

Krūts barošanas posms - sākas, bērnam pirmoreiz sākot zīst krūti, un beidzas, kad bērnam parādās interese par ūdeni un pieaugušo ēdienu. Tas notiek aptuveni 5-7 mēnešu vecumā. Šajā periodā bērna kuņģa-zarnu traktā nobriest enzīmi, sākas kuņģa-zarnu trakta sagatavošanās citas barības iepazīšanai.

Jaunas barības iepazīšanas posms - sākas ar laiku, kad bērns sāk izrādīt interesi par ēdienu, kuru ēd pieaugušie. Šim posmam ir pedagoģiska nozīme, jo jaunā barība pagaidām vēl nekalpo tam, lai apmierinātu bērna enerģētiskās vajadzības. Šajā laikā kuņģa-zarnu trakts vēl nav gatavs pārstrādāt citu barību, kā vien mātes pienu. Iepazīšanās ar pieaugušo barību var ilgt līdz 8.-12. mēnesim.

Pārejas ēdināšanas posms - sākas līdz ar bezpiena ēdināšanu līdz ēdināšanai pie kopējā galda. Apmēram 8 - 12 mēnešu vecumā bērns ne tikai vēlas iepazīties ar kādu produktu, bet arī to ēst līdz sāta sajūtai. No šī brīža bērns sāk izmantot jauno pārtiku kā enerģijas, sāļu un vitamīnu avotu. Tālākajā periodā - apmēram no 1.3 gadiem līdz 2.5 gadiem - bērns pakāpeniski aizvieto krūts pienu ar citu ēdienu, un saglabā 2-3 krūts ēdienreizes, galvenokārt naktīs.

Atradināšanas no krūts posms - sākas laikā no 1.5-2 gadiem, kad bērns praktiski pilnībā pāriet uz parasto ēdienu, bet var saglabāt līdz 2 krūts ēdienreizēm. Parasti šis posms sasaucas ar krūts dziedzeru involūciju un beidzas ar pilnīgu bērna atteikšanos no krūts.

Ja piebarošanas uzsākšana un atradināšanās no krūts aptuveni sakrīt ar šo shēmu, kuru radījusi pati daba, tad krūts barošanas pārtraukšana gan mātei, gan bērnam norit bez papildus stresa.

Bērna attieksme pret ēdienu pa mēnešiem

Bērna attieksme pret krūts barošanu, viņa attieksme pret mātes krūti mainās atkarībā no bērna vecuma. Trīs mēnešus vecs mazulis nezīž krūti tā, kā to dara jaundzimušais. Sākot no 5.-6. mēneša bērnam parādās interese par pieaugušo ēdienu un viņam parādās attieksme pret ēdienu, kas virzīta uz adaptāciju lietot jaunu barību. Šīs izmaiņas norit pakāpeniski, un tām var izsekot pa mēnešiem.

1 mēnesis

Krūts barošana. Bērns ēd tikai mātes pienu, barošana notiek pēc pieprasījuma, haotiski. Mazais var pavadīt pie krūts daudz laika, zīst krūti 1 - 1.5 stundas. Ir vajadzība pēc krūts zišanas arī naktsmiera laikā. Gulēšana kopā ar mammu, bezrūpīga nepārtraukta mātes krūts zīšana bērnam izsauc drošības sajūtu, kura ir nepieciešama veselas un pilnvērtīgas psihes veidošanai. Diennaktī ir apmēram 15-25 krūts zīšanas, no kurām 12 - 15 ir pilnvērtīgas ēdienreizes. Citiem vārdiem sakot – 8-10 reizes, kad mazais neēd līdz sāta sajūtai, bet vienkārši zīžļā un knibina krūti. Tas bērnam nepieciešams lai rastos psihoemocionāla komforta sajūta. Apmēram 25 - 30 mazuļa dzīves dienā mammas parasti pamana, ka mazie sāk atgrūst pienu biežāk un vairāk nekā iepriekš - tas parasti saskan ar nobrieduša piena rašanos mammas krūtīs un ir vecuma norma. Pirmā mēneša laikā māte un bērns piemērojas viens otram, un mācās ēst/dot krūti. Mātei jāmāk pareizi dot bērnam krūti, lai bērns varētu pilnībā satvert areolu. Jāfiksē bērna galviņa, lai satvēriens nenoslīdētu uz krūtsgalu barošanas laikā, netraumētu krūti un bērns pilnvērtīgi paēstu. Tāpat jāatceras, ka bērna miegs šajā vecumā nav šķērslis barošanai ar krūti. Ja mātei jāpieliek bērns pie krūts, nav jāgaida kamēr viņš pamodīsies un nevajag viņu modināt - vienkārši jāpiedāvā viņam krūts un bērniņš to paņems un zīdīs, pie tam turpinot gulēt saldā miegā.

2 mēnesis

Krūts barošana.Bērns ēd tikai mātes pienu, pēc pieprasījuma. Mazais joprojām prasa krūti haotiski, bez režīma. Zīšanas, kuras nepieciešamas mazā psihoemocionālajam komfortam, var notikt 4 reizes stundā. Tajā pat laikā pilnvērtīgas ēdienreizes notiek apmēram reizi 40 minūtēs - 3.5 stundās. Šajā periodā ir 3 - 5 nakts ēdienreizes un 8 - 20 dienas zīšanas, no kurām apmēram 5 - 7 ir pilnvērtīgas ēdienreizes. Mazajam kā likums nepieciešams zīst krūti lai iemigtu, kā arī pamostoties. Šajā periodā zīdaiņi pieņemās svarā no 1 - 2.5 kg un izaug par 5 - 7 cm. Pagaidām viņi vēl nav tuklīši ar krociņām, bet jau kļūst ievērojami apaļāki.
Barības pārstrādes un ekskrēcija sistēmas. Atgrūšana saglabājas, tāpat bieža vēdera izeja (3 līdz 6-7 reizes dienā) un bieža urinēšana (ik pa 15 - 20 minūtēm). No šī vecuma mazais jau kļūst spējīgs miegā neurinēt un pamosties uz "iztupināšanām". Vēl gadās neveiksmes, bet ir jau skaidra tenence - urinācija tiek vai netiek kontrolēta. Vēdera izeja var būt no biežas (5-8 reizes dienā) līdz retai (1-2 reizes dienā vai pat ik pārdienas). Visbiežāk šī vecuma mazuļiem vēdera izeja ir tieši ēšanas laikā. Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā. Otrā mēneša beigās mazajam nostiprinās ieradums satvert un zīst krūti - viņš labi taisa vaļā mutīti, mammai atliek tikai īstajā laikā un pietiekoši dziļi ievietot krūti mazuļa mutītē. Barošanas laikā bērns skatās mātei acīs, uzmanīgi apskata un pēta viņas seju. Dažreiz barošanas laikā bērns izliecas un atliec galviņu, tādā veidā parādot pozitīvās emocijas, kas rodas ēšanas laikā un vizuālas saiknes ar māti rezultātā. Atrodoties visu laiku blakus mātei, bērns saņem informāciju par apkārtējo pasauli un iepazīstas ar dažādiem jēdzieniem.

3 mēnesis

Krūts barošana.Bērns ēd tikai mātes pienu, pēc pieprasījuma. Pamazām veidojas ēšanas režīms, dienā ir 6-8 ēdienreizes, naktī – 2-4. Saglabājas bieža pielikšana pie krūts, bet vajadzība pēc tādas arvien sarūk. Var parādīties ilgs pārtraukums miega laikā - līdz 5 stundām, bet tas notiek ļoti reti. Biežāk pauzes starp nakts ēdienreizēm ir 2 - 3.5 stundas. Šajā vecumā mazuļa ķermenītis noapaļojas un kļūst stingrs. Tagad mazais izskatās kā piena zīdainītis ar krociņām. Šajā laikā mazie pieņemas svarā līdz 5.5 - 7.5 kg, ja dzimšanas svars bijis 3 - 5 kg.
Kuņģa zarnu trakta darbība. Mazajam ievērojami retāk sanāk atgrūst, vēdera izeja noregulējas un kļūst pēc konsisteces līdzīga krējumam. Vēders iziet katru dienu apmēram vienā laikā. Šad tad vēdera izeja ir retāk, ne katru dienu, bet reizi 2- 3 dienās vai 2 - 7 dienās. Tas ir pilnīgi normāli, ja bērns saņem tikai mātes pienu. Šādos gadījumos bērnam nav nepieciešamas klizmas un caurejas līdzekļi. Saglabājas bieža urinācija -reizi 10 - 25 minūtēs. Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā. Parasti bērni 3 mēnešu vecumā ir jautri, mierīgi un sabiedriski, neatkarīgi no temperamenta.Šajā vecumā gaidot kad māte piedāvās krūti mazuli kļūst nedaudz pacietīgāki nekā iepriekš, bet joprojām nav vērts pārbaudīt viņu pacietību. No šī vecuma barošanas pozai vairs nav nozīmes. Šajā vecumā pienāk tas jaukais brīdis, kad mazais ēšanas laikā noliek rociņu uz mātes krūts. Mammai tas ir ļoti patīkami. Taču ir arī kāds nepatīkams moments, kurš mammām bieži liekas nesaprotams - mazais ēšanas laikā izliecas, atsperas pret mammu ar rokām un kājām, sit mammu ar rociņām un kājiņām. Daudzām mammām liekas ka tādejādi bērns atsakās ņemt krūti un cīnās pretī. Īpaši nepatīkami tas ir tām mammām, kuras neprot pieturēt bērna galviņu ēšanas laikā un nav iemācījušās barot ērtā pozā. Dažreiz bērns saspiež krūtsgalu ar smaganām un novēršas no krūts, pie tam izskatoties ļoti svarīgs. Šie ir pirmie soļi bērna attīstībā, kad sākas bērna "es" atdalīšanās no mātes. Tas palīdz viņam saprast, ka māte un viņš nav viens vesels, viņi ir katrs par sevi un jūt un uzvedas dažādi.

4 mēnesis

Krūts barošana.Bērns ēd tikai mātes pienu, pēc pieprasījuma, ēdienreizes saistītas ar miegu. Mazulis sāk zīst krūti ievērojami retāk nomoda laikā, un viņam parādās diezgan noteikts barošanās režīms. Diennaktī apmēram 10 - 14 ēdienreizes. Šajā vecumā vēdera izeja var būt reizi 2 - 4 dienās, kas ir pilnīgi normāli, ja bērns saņem tikai mātes pienu. No šī vecuma, ja apstākļi to pieprasa, drīkst sākt piebarot.
Attieksme pret ēdienu.Ja mamma ņem mazo pie galda ēšanas laikā, tad mazais sāk sekot ēšanas procesam. Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā. Ēšanas laikā bērns masē un mīca mātes krūti. Satverot krūti viņš plati ver vaļā mutīti, un diezgan ilgi var sēdēt muti vaļā gaidot kad tajā tiks ielikta krūts. Ēšanas laikā bērns var saspiest mātes krūti ar smaganām, kas rada sāpju sajūtu. Mātes reakcijai uz šādu bērna uzvedību jābūt adekvātai - mātei jāiesaucas un jāatņem bērnam krūts. Mātes reakcija izbiedēs bērnu, turpretim ciešanās un nekā nedarīšana bērnam liks domāt ka šādas darbības neizraisa mammai nekādas izjūtas un var turpināt tā darīt. Parasti bērns mēģina divas reizes - pirmo reizi pamēģina lai redzētu kāda būs reakcija, otrais mēģinājums - pārbaude, kuru var raksturot šādā veidā: "Vai es pareizi sapratu ka Tev tas nepatīk?". Parasti ja mātei ir adekvāta reakcija, trešais mēģinājums netiek realizēts, turpretim ja mamma reakcija ir šaubīga, bērns var savu eksperimentu atkārtot. Turklāt ēšanas laikā bērns sāk bieži novērsties no krūts, tādejādi demonstrējot savu svarīgumu - t.i. mana mamma, mana krūts - nekur neliksies. Šo vecumam raksturīgo uzvedību dažas mammas uztver kā atteikšanos no krūts, vēl arī ņemot vērā ka šajā laikā mazajam samazinās dienas ēdienreižu skaits un izteiktākas kļūst ēdienreizes kas saistītas ar miegu. Tomēr bērna novēršanās no krūts šādā vecumā ir ļoti svarīgs moments bērna uzvedībā, kuru mātei vajadzētu saprast. Kad mazulis novēršas, nedrīkst viņam atņemt krūti, apvainjoties uz viņu un uzskatot ka viņš jau ir pāēdis un tikai izklaidējas. Tieši otrādāk - tagad viņam nepieciešami jauni pierādījumi mātes uzticībai, kuri tad arī viņam jāsaņem. Ja šādā momentā māte bērnam noņem krūti, viņš var sākt raudāt un apvainosies.

5 mēnesis

Krūts barošana.Bērns ēd tikai mātes pienu, pēc pieprasījuma, ēdināšanas saistītas ar miegu. Šajā vecumā mazajiem var būt 6 - 10 dienas ēdienreizes un 2 - 4 nakts, kopā 9 - 14 ēdienreizes diennaktī. Kuņģa zarnu trakts. Atgrūšana kļūst reta parādība. Vēdera izeja parādās 2 - 3 reizes dienā, vai reizi 2 - 7 dienās un izskatās pēc viendabīgas krējumveidīgas masas, vai kā skāba vēdera izeja. Urinēšana joprojām bieža - reizi 15 - 40 minūtēs. Attieksme pret ēdienu.Ja māte ņem mazo sev līdzi pie galda, viņam var parādīties aktīva interese par ēdienu, ko ēd pieaugušie. Parasti šī interese sakrīt ar bērna spēju pareizi satvert un noturēt priekmetus. Atrodoties pie galda bērns sniedzas pēc mātes karotes, šķīvja vai krūzītes, un uzstāj, lai viņam to iedod un lai viņš to var iebāzt mutītē. Iesākumā mazajam pietiek ar to, ka viņam iedod karoti vai krūzīti kuru nevar sasist, viņš neizrāda interesi par pašu ēdienu. Ja bērns sāk izrādīt interesi par ēdienu, tad ir pienācis laiks viņu sākt pedagoģiski piebarot. Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā. Šajā vecumā mazie bieži novēršas no krūts izliekoties ka viņus interesē viss apkārt notiekšais. Jebkurš mazākais troksnītis vai kustība novērš mazā uzmanību no krūts un viņš novēršas izdarījis burtiski dažus sūcienus. Pat ja māte atrod klusu telpu kurā pabarot mazuli, tas vienalga nelīdz, jo bērns vienmēr atrod iemeslus lai novērstos. Šī ir ar vecumu saistīta uzvedība, kas ir vienkārši jāpieņem. Šāds ēšanas tips nekādi netraucē mazajam lieliski pieņemties svarā un justies labi.

6 mēnesis

Ēdināšana ar krūti, kopā ar pedagoģisko piebarojumu. Barošana ar krūti pēc pieprasījuma, saistīta ar miegu. Mātes piena īpašības mainās - tas palīdz bērniņam tikt galā ar jauno ēdienu, kuru viņš nomēģina. Izmainās arī ēšanas režīms. Visaktīvākā zīšana notiek 2-3 stundas pirms pamošanās no nakts miega. Dienas nomoda laiku var sadalīt divās daļās - rīta periods, kad mazais, naktī saēdies pieniņu reti prasa krūti, un vakara periods, kad ēdienreizes kļūst biežas. Kopumā var būt 6 - 8 dienas ēdienreizes un 3 - 4 - nakts.
Attieksme pret ēdienu. Šis ir vecums kad sākas iepazīšanās ar ēdienu, kuru ēd pieaugušie un sākas pedagoģiskais piebarojums. Mazajam parādās aktīva interese par ēdienu, kas izpaužas kā vēlme nogaršot to ēdienu, kuru ēd pieaugušie. Šī iepazīšanās notiek pie galda, kad mamma apsēžas ēst un ņem mazo pie sevis. Kamēr mamma ēd, viņa var iedot bērnam nolaizīt karoti kas iemērkta zupā vai tējā, mazais var pagaršot maizes drupatiņu, putras vai kotletes gabaliņu. Paralēli ar šādām mikroprovēm bērns var turpināt darboties ar savu karoti un krūzīti. Bez tam kā pedagoģisko piebarojumu bērnam var piedāvāt pazelēt sausiņu, baranku, cietu ābolu, galetes, notīrītu vistas kauliņu, burkānu, kāpostlapu un tamlīdzīgi. Bērnam vēl nav nepieciešams piebarojums kas aizvieto krūts barošanu un papildina organisma enerģijas rezerves. Viņam pilnībā pietiek ar mammas pienu. Viņštikai iepazīstas ar jaunu ēdienu, pierod pie tā. Tas ir skaidri redzams, jo bērns nemēģina pieēsties, pat ja viņam kautkas ir iegaršojies. Tāpēc nevajag interesi pret ēdienu uzskatīt par pierādījumu tam, ka piens nav pilnvērtīgs vai ka tā nepietiek. Vienkārši mazulim ir radusies vajadzība iepazīties ar ēdinu, kuru ēd viņa ģimene un adaptēties tā lietošanai. Šajā vecumā bērna interesi par ēdienu var salīdzināt ar ekskursiju viņa ģimenes ēšanas paradumos. Kuņģa zarnu trakta darbība. Ar pedagoģiskā piebarojuma sākšanu bērna vēdera izeja var mainīties, tāpat var mainīties tās biežums. Paiet tas jaukais laiks kad vēdera izeja bija reizi 4 - 7 dienās, tagad vēders iziet reizi dienā, vai pat biežāk - 2 - 3 reizes dienā.
Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā. Ēšanas laikā bērns atsperas pret māti ar rokām, ar abām rokām mīca krūti, kautko knibina. Tā bērns pamazām saprot, ka viņš un māte - tie ir dažādi cilvēki. Mazais sāk mainīt barošanas pozu tā kā viņam ērtāk. Kad māte taisās dot viņam krūti, viņš attaisa muti un ar vaļēju muti gaida kad tad māte to viņam iedos.

7 mēnesis

Krūts barošana ar pedagoģisko piebarošanu. Barošana ar krūti pēc pieprasījuma, saistīta ar miegu. Galvenais zīšanas periods ir naktī. Režīms paliek iepriekšējais - 6 - 8 ēdienreizes dienā, 3 - 5 - naktī.
Attieksme pret ēdienu. Mazais aktīvi nomēģina ēdienu no pieaugušo galda, dienas laikā var zelēt baranku, ābola gabaliņu, cepumu un tml. Kad māte ņem bērnu pie galda, viņu starpā notiek tāda kā sacensība - mātei jāiekārtojas tādā veidā, lai varētu apēst savu ēdiena porciju, un tajā pašā laikā lai bērns, kurš arī atrodas pie galda, neizsvaidītu ēdienu, neiebāztu mutē pārāk lielu gabalu, neapēstu vairāk nekā viņam vajadzētu lai iepazītos ar jaunajiem produktiem. Šajā etapā mātei jāmācas korekti atņemt bērnam karoti vai krūzīti, kurus viņš atņem viņai, aizstāt tos, iztīrīt bērnam mutīti, ja viņš paņēmis pārāk lielu ēdiena gabaliņu, dzirdināt viņu no krūzītes un ēdināt no karotītes.
Kuņģa-zarnu trakta darbība. Tā kā notiek iepazīšanās ar jauno ēdienu, vēdera izeja bērnam parādās no 1-2 reizēm dienā līdz reizei 2 dienās. Tas parasti notiek noteiktā laikā, no rīta vai vakarā. Praktiski pilnībā izzūd atgrūšana. Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā.Sākas jauns periods bēna "es" atdalīšanā no mātes, tāpēc viņš var atkārtot visu to pieredzi, ko ieguvis 4 mēnešos t.i. viņš atkal var kost mātei krūtī ēšanas laikā. Mammas reakcijai jābūt tādai pašai kā iepriekš aprakstīts - dabiskai un adekvātai - t.i. mammai jāiesaucas un jāatņem bērnam krūti. Nekādā gadījumā mātei nav jāciešas vai, tieši otrāi - pārāk skaļi jāreaģē. Pārāk strauja reakcija izbiedēs bērnu un viņš sāks no mammas baidīties. Turpretim ciešanāsdezorientēs mazuli - viņš nevarēs saprast kādas sajūtas mamma šajā gadījumā jūt. No šī vecuma bērns ēšanas laikā atsperas pret mammu ar kājām, var tās augstu celt, mīca mammas krūti un diezgan bieži maina ēšanas pozu, tāpēc mammai vajadzētu pielāgoties pie pastāvīgajām pozas maiņām.

8 mēnesis

Krūts barošana ar pedagoģisko piebarošanu. Barošana ar krūti pēc pieprasījuma, saistīta ar miegu. Mainās ēdienreižu režīms. Tā kā mazais kļūst ļoti aktīvs un kustīgs, un ir aizņemts ar apkārtnes izpēti, dienas laikā viņš var aizmirst prasīt krūti. Sakarā ar to dienas ēdienreižu skaits sarūk pat līdz 4 -6 reizēm. Dienas ēdienreižu sarukšanu mazais kompensē ar nakts ēdienreižu skaita un ilguma palielināšanu - līdz 2 - 5 reizēm. Viņam parādās gandrīz nepārtrauktas zīšanas periods no 3 - 8, kurš ilgst 2 - 4 stundas.
Attieksme pret ēdienu.Šajā vecumā iespējama enerģētiski pilnvērtīga piebarojuma ieviešana. Vislabāk šī vecuma bērns ēd un pārstrādā piena produktus, neskatoties uz viedokļu dažādību šajā jautājumā. Publikācijās bieži pieminēts govs piena kaitīgums, tomēr bērni labprāt izvēlas piena produktus - biezpienu, putras, kas vārītas uz piena, kefīru, krējumu, pienu, jogurtus un tml. Sākot palielināt piebarojuma daudzmu mamma var barot mazuli 1 - 3 reizes dienā, kad ēd pati. Ņemot mazo līdzi pie galda, mamma joprojām ļauj viņam pagaršot visu, un var sākt piebarot t.i. papildināt kādu no dienas ēdienreizēm ar citu ēdienu. Šādai jauktai ēdienreizei vienmēr jāsākas un jābeidzas ar krūts barošanu. Bērna kuņģa - zarnu trakts vēl nespēj pats tikt galā ar jauno ēdienu. Mātes piens palīdz viņam pārstrādāt to, jo tajā ir nepieciešamie fermenti. Krūts barošana palīdz jaunu produktu gremošanā un atvieglo pāreju un jaunu ēdienu.
Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā.Mazais sāk knaibīties (knaiba mātes krūti), ja nav darījis to agrāk, tādejādi turpinot sava "es" atdalīšanu no mammas. Šajā procesā viņš mēģina pats atrast mammas krūti un piezisties, kad viņam sagribās pazīst. Dienas ēdienreižu laikā mazais atspiežas pret mammu ar rociņām itkā mēģinot attālināties no viņas. Atsperas arī ar kājiņām, mēģinot piecelties. Viņš pat var turpinot zīst krūti atspiesties pret mammu ar rokām un piecelties kājās un stāvēt pussaliecies, šūpojoties no vienas puses uz otru. Tādejādi mazais ēšanas laikā ieņem visdažādākās pozas un maina tās, nepārtraucot zīšanu. Šāda uzvedība ir vecuma norma. Mammai atliek tikai priecāties par sava mazuļa sasniegumiem un stāstīt apkārtējiem kāds viņš malacis un cik pilnīgi ir apguvis zīšanas mākslu.

9 mēnesis

Barošana un barības trakta darbība. Šajā mēnesī praktiski nekas nemainās, viss paliek kā iepriekšējā mēnesī. Barošana ar krūti, pēc pieprasījuma, saistīta ar miegu. Barošanas laikā bērns brīvi maina pozas un knibina otras krūts galiņu. Bez tam bērnam var parādīties vajadzība nepārtraukti košļāt. Tas saistīts ar to, ka šobrīd aktīvi notiek košļāšanas aparāta attīstība (zobi un žokļi) un tā pilnvērtīgai attīstībai nepieciešama papildus slodze. Tāpēc mazulim regulāri jāpiedāvā stingra ābola gabaliņi, sausiņi, barankas u.c.

10 mēnesis

Barošana un attieksme pret ēdienu. Barošana ar krūti, pēc pieprasījuma, saistīta ar miegu. Šajā mēnesī mazais var prasīt krūti biežāk. Dienas laikā tās ir 4 - 6 pilnvērtīgas ēdienreizes un apmēram tikpat zīšanas reizes citu iemeslu dēļ. Šis ēšanas biežuma pieaugums ir īpaši manāms ja bērns ir sācis staigāt ar atbalstu vai pats. Dažreiz šī vecuma mazuļi prasa krūti tik bieži, cik bieži viņi pienāk pie mammas - t.i. katras 15 - 30 minūtes. Nakts laikā ir 2 - 4 pilnvērtīgas ēdienreizes, aktīvākais zīšanas periods ir rīta pusē no pulkst. 3 - 8. Dienas laikā starp ēdienreizēm un piebarojumu mazais visu laiku kautko gremo un mēģina pagaršot ēdienu kad ēd jebkurš pieaugušais, ne tikai mamma.
Mātes un bērna saikne krūts barošanas laikā.Bērns sāk brīvāk attiekties pret krūts barošanu - tagad viņš ne tikai pats meklē, krūti, bet arī tiek pie krūts paceļot mammas kreklu vai izvelkot to no kleitas izgriezuma. Ēšanas laikā bērns brīvi var izņemt krūti no mutes un ielikt atpakaļ, mainīt pozas pēc paša ieskatiem. Tagad viņš spēj zīst krūti no jebkuras pozīcijas. Visšokējošāk izskatās poza kad mazais nostājas mammai uz ceļiem un mierīgi šūpojas, tajā pat laikā turpinot zīst krūti. Šāda uzvedība raksturīga šim vecumam un nozīmē ka bērns ir pilnībā apguvis krūts barošanas tehniku. Šīs iemaņas mazajam saglabājas līdz 1.5 gadem.

11 un 12 mēneši

Barošana un attieksme pret ēdienu. Krūts ēdināšana un piebarošana. Bērns turpina aktīvi mēģināt visu no pieaugušo galda. Šajā laikā kā piebarojumu bērns sāk ēst vārītus dārzeņus - kartupeļus, bietes, kāpostus u.c. Kopā ar vārītiem dārzeņiem bērns ēd arī gaļu un gaļas produktus, olu, maizi un miltu izstrādājumus, kā arī dažādus asus produktus - sālītus gurķus, zaļos lokus, žāvētu desu u.c. No piena produktiem bērns šajā vecumā var pilnībā atteikties, vai arī atstāt 1 - 2 produktus - piemēram krējumu un kefīru. Kopā ar krūts barošanu bērnam dienas laikā ir arī 2 -3 pilnvērtīgas ēdienreizes no kopēja galda, kuras parasti beidzas ar krūts zīšanu. Dienas laikā bērns diezgan bieži kautko zelē, bez tam ja kāds no ģimenes locekļiem kautko ēd, mazais nāk klāt un lūdz padalīties. Samazinās pilnvērtīgu krūts ēdienreižu skaits dienā - 3 - 4 reizes, bet parādās vairāk īslaicīgas zīšanas, tāpat saglabājas aktīva nakts barošanās pirms pamošanās no 4 - 8 rītā.

Pēc gada vecuma

Pēc gada vecuma sasniegšanas mazie kļūst lieli ēdāji. Apmēram 1 gada un 3 mēnešu vecumā viņi jau ēd ne tikai ievērojot režīmu, bet arī pievienojas jebkuram ģimenes loceklim,kurš ēd. No gada un 4 - 5 mēnešu vecuma bērni sāk aktīvi dzert ūdeni, arī ēšanas laikā. Vēl viena īpatnība - bērni var neapēst ēdienu sēžot pie galda, viņi to labprāt ēd kustoties. Tas izskatās tā - mamma sēž un ēd, bērns pieskrien pie viņas, paķer gabaliņu ēdiena un aizskrien prom, apēd. Tad mazais skrien pie mammas pēc nākamās porcijas. Mazais ļoti brīvi darbojas ap mammas krūti - pieskrien pie mammas un pazīž stāvot kājās, gandrīz vai skrienot. Viņš var ierāpties mammai klēpī un pazīst ilgāk, bet var arī piezīsties uz pāris sekundēm un aizskriet savās darīšanās. Ja mammas un bērna savstarpējās attiecības ir ļoti labas, ja pieeja mammas krūtij ir bez škēršļiem, tad mazais mates krūtī redz pilnīgu garantētu aizsardzību pret visām nelaimēm un bēdām. Tāpēc, ja mazais ir nokritis, apvainots vai pat viņam ir iekodusi lapsene, lai nomierinātos viņam nepieciešams tikai pazīst mammas krūti, lai aizmirstos visi pāridarījumi.
Galvenais barošanas periods kļūst nakts barošanas, pats aktīvākais zīšanas periods - no pulkst. 4 līdz 8 rītā.
Dienas laikā barošana ar krūti pamatā ir īslaicīgas zīšanas, kuras notiek apmēram reizi stundā. Pilnvērtīgas ēdienreizes dienas laikā ir tikai 2 - 4, un parasti tās ir saistītas ar iešanu gulēt un pamošanos no diendusas un nakts miegu.

Atradināšana no krūts.

Mammai pakāpeniski notiek laktācijas involūcija, bet bērnam samazinās vajadzība pēc pilnīgas aizsardzības. Krūts piens pakāpeniski tiek aizvietots ar citu ēdienu. Pienāk brīdis, kad mamma jau gatava "aizlaisties" no bērna, bet bērns nemaz tā vairs neraujas zīst krūti. Pirms atteikšanās parasi ir ļoti intensīvas zīšanas periods, kurš burtiski nomoka mammu, pēc kā bērns drusku nomierinās un atsakās no krūts. Mātei atradināšanas laikā derētu aizbraukt uz 3-5 dienām, un tad parādīties bērnam jaunā veidolā. Tieši tādā veidā notiek atradināšana no krūts dziļos laukos un ciltīs, kur saglabājusies arhaiska iekārta. Interesanti, ka barošanas pārtraukšanas brīdi mamma pārdzīvo daudz emocionālāk nekā bērns. Viņa pārdzīvo ka starp viņu un bērnu nebūs vairs tik cieša saikne un bērnam viņa vairs nav tik ļoti vajadzīga kā krūts barošanas laikā.

12

Publicēts: вторник, 12 августа 2008
Skatīts 28859

© Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujasРига, Латвия
Svētd., 27/05
nakts

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
15°..17°

Vējš DA, 1-3 m/s
Atm. spiediens 769..771 mm
Svētd., 27/05
rīts

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
19°..21°

Vējš D, 0-2 m/s
Atm. spiediens 768..770 mm
Svētd., 27/05
diena

skaidrs

/images/weather/d_0_10_0_0.jpg
23°..25°

Vējš ZR, 3-5 m/s
Atm. spiediens 767..769 mm
Svētd., 27/05
vakars

skaidrs

/images/weather/n_0_10_0_0.jpg
18°..20°

Vējš ZR, 2-4 m/s
Atm. spiediens 767..769 mm

Piedavāts Gismeteo.Ru

Tagad portalā 485 viesu un 12 lietotāju.
Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
© KKM Klubs 2006 — 2015