Sākumlapa  |  Forums  |  Raksti  |  Blogi  |  Galerijas  |  Zīdīšanas konsultanti  |  Nodarbību saraksts
по-русски   latviski

FotoGalerija

Nodarbības



FotoGalerija

FotoGalerija

Radošā darbnīca

Pērk un pārdod




Džīna Kotermane, RNC, IBCLC.

no krievu valodas tulkoja Vineta Rubene (Vinnijs)


Krūts mīkstināšana saspiežot



Sagatavošanās bērna pielikšanai pie krūts stipri piebriedušu krūšu gadījumā

Mediķi arvien biežāk novēro, ka mātēm, kuras dzemdību laikā saņēmušas daudz šķidrumu intravenozi, pēcdzemdību pietūkumi pāriet vēlāk nekā parasti. Šie pietūkumi agrīnajā pēcdzemdību posmā pastiprina krūšu piebriešanu, paaugstina audu blīvumu apgabalā ap areolām, maina krūtsgalu formu un traucē ērti un efektīvi pielikt bērnu pie krūts.

Vēlos padalīties ar paņēmienu, kas izrādījies ļoti efektīvs māmiņām pirmajās 7 - 14 dienās pēc dzemdībām. Es to saucu par mīkstināšanu ar reverso spiedienu (Reverse Pressure Softening) (RS). Šajā metodē tiek pielietots saudzīgs spiediens uz areolu. To var pielietot medicīnas iestāžu darbinieki un/vai to var iemācīt mātei pat telefoniskas konsultācijas laikā.

Starpšūnu šķidruma apjoms var palielināties pat par 30%, pirms ar aci būs pamanāms pietūkums (Guyton, 1977). Tātad, agrīni profilaktiski pielietojot RS, iespējams uzlabot piena atteci, novērst diskomfortu un krūtsgalu traumas, kā arī palīdzēt ātrāk novērst krūts piebriešanu.

Ja lieto piena sūknīti, tad negadīva spiediena (vakuuma) iedarbība uz areolu šajā periodā var novest pie tālāka audu pietūkuma vietā, kur pumpīša piltuve piespiežas pie krūts, īpaši tad, ja slauc ar maksimālu jaudu. Tāds "papildu pietūkuma slānis" var noslēgt piekļuvi piena sīnusiem areolas apgabalā. Kad tas atgadās, tad ne bērna mēles darbība, ne rokas atslaukšana, ne pumpītis nevar efektīvi izdabūt pienu no krūts.

RS vislabāk pielietot tieši pirms katras bērna pielikšanas pie krūts, tik reizes, cik nepieciešams. Vienmērīgi un saudzīgi uzspiež uz areolu virzienā uz krūšukurvi un saglabā spiedienu vismaz vienu minūti vai pat ilgāk (2 - 3 minūtes, atkārtojot, ja nepieciešams). Jākoncentrējas uz areolu tajā apgabalā, kur tai pievienojas krūtsgals. (Padoms - lai uzņemtu laiku, bet neskatītos pulkstenī, var dziedāt kādu šūpļadziesmu.)

Ja mātes nagi ir diezgan īsi, tad viņa var vienlaikus spiest uz areolu ar abu roku saliektiem pirkstiem, pie tam nagu plāksnītes gandrīz pieskarsies krūtsgalam. Mērķis ir izveidot gredzenu no 6 - 8 mazām bedrītēm jeb iedobītēm uz areolas apkārt krūtsgala pamatnei. Ja to dara mediķis vai palīgs, tad divus īkšķus vai rādītājpirkstus piespiež areolai ar sānu. Rezultātā krūtsgala virspusē un apakšpusē parādās 2,5 - 3 cm garas iedobītes. Taču šī metode prasa papildus 60 vai vairāk sekunžu spiedienu: pirksti būs jāpagriež par 90 grādiem (daļēji nosedzot pirmās iedobītes), lai nodrošinātu tāda paša apgabala mīkstināšanu ap krūtsgalu.

Ja pietūkums ir ļoti stiprs, areolas audi ļoti cieti, tad pielietojot piespiešanu ar pirkstu galiem, labāka rezultāta sasniegšanai var būt nepieciešamas papildu 1 -3 minūtes pastāvīga spiediena. (Vēl viens labs veids, kā uzņemt laiku bez nervozas gaidīšanas - mierīgi vērot, kā "tek" laiks 3 minūšu smilšu pulkstenī.

Kad pie stipra areolas pietūkuma pielieto saspiešanu ar diviem pirkstiem, tad var sasniegt vienmērīgāku starpaudu šķidruma sadalīšanos, ja spiež uz sektoriem pārmaiņus, trīs vai vairāk piegājienos pa 60 sekundēm katru.

Ja mātei, kurai ir īsi nagi, ir brīva tikai viena roka, tad viņa var izveidot "bedrīti" areolas centrālajā daļā, satverot krūtsgaluu un piespiežot pirkstus uz iekšu, krūšukurvja virzienā 1 - 3 minūtes. Saliektas pirkstu pirmās falangas palielina spiešanas laukumu. Ja nepieciešams, var pagriezt roku citā lenķī un atkārtot darbību.

Efekts būs trīskāršs:

  • Jebkurš liekais starpšūnu šķdrums īslaicīgi tiek iespiests uz iekšu, dabīgās limfas atteces virzienā.
  • Gareniska piena vadu saspiešana zem areolas novirza daļu piena atpakaļ uz dziļākiem piena vadiem. Spiediena samazināšana uz pārpildīto piena vadu sieniņām samazina diskomfortu, liekot bērnu pie krūts. Palielinās krūtsgala un areolas elastīgums, un rezultātā bērns var tos ievilkt dziļāk mutītē; krūts labāk atdos pienu, atbildot uz mazuļa mēlītes viļņveidīgajām kustībām.
  • Praktiski vienmēr pēc 3 minūtēm vai pat agrāk izdodas izsaukt piena izdalīšanās refleksu, pateicoties vienmērīgai nervu, kas iet no krūtsgala uz areolu, stimulēšanai. Šis reflekss virza pienu uz priekšu, uz krūtsgalu.
  • Pēc RS pielietošanas labāk padodas piena atslaukšana ar roku, ar mērķi arvien vairāk mīkstināt areolu. Tā ir ērta un efektīva. Ja pietūkums ir ļoti stiprs, tad papildu atslaukšana ar roku tajā zonā, kur būs mazuļa zodiņš, bieži palīdz sasniegt dziļāku krūts satveršanu.

    Guyton, AC, Basic Human Physiology: Normal Function and Mechanisms of Disease, 2nd Ed., W. B. Saunders Co. Philadelphia, 1977, p. 321.


    Apspriežam rakstu




    29

    Publicēts: воскресенье, 29 декабря 2019
    Skatīts 2322





    © Aizliegts izmantot materiālus bez administrācijas rakstiskas atļaujas



    Рига, Латвия
    Trešd., 17/04
    nakts

    skaidrs

    /images/weather/n_0_10_0_0.jpg
    2°..4°

    Vējš ZR, 1-3 m/s
    Atm. spiediens 747..749 mm
    Trešd., 17/04
    rīts

    mākoņains

    /images/weather/d_2_10_0_0.jpg
    4°..6°

    Vējš ZR, 2-4 m/s
    Atm. spiediens 749..751 mm
    Trešd., 17/04
    diena

    skaidrs

    /images/weather/d_0_10_0_0.jpg
    7°..9°

    Vējš ZR, 2-4 m/s
    Atm. spiediens 751..753 mm
    Trešd., 17/04
    vakars

    skaidrs

    /images/weather/n_0_10_0_0.jpg
    4°..6°

    Vējš ZR, 1-3 m/s
    Atm. spiediens 753..755 mm

    Piedavāts Gismeteo.Ru

    Tagad portalā 1 viesu un 0 lietotāju.
    Ja Jums ir vispārīgi jautājumi, lietišķi piedāvājumi vai ieteikumi, uzrakstiet mums vēstuli
    © KKM Klubs 2006 — 2022